Soruyoruz?

2023 asgari ücret ara zammı yetecek mi?

2023 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimi gördük. Bu seçimde amacımızın yeni düzen, insani yaşam olmak yerine, olayı kutuplaştırıcı bir boyuta getirerek bu hale getirmeyi tercih ettik. Sonunda açlık sınırı seviyelerinde geçinmeye çalışan bir işçi sınıfı oluşmuş oldu. Şimdi bu yapılan asgari ücret zammın 8,500 TL’den 11,402 TL olması davul ve zurnalarla kutlayacağız. 2023 asgari ücret ara zammı yetecek mi?

Ara zam vermelerinin sebeplerinin en etkili kısmı enflasyona oduğu için işçinin ne kara kaşına nede kara gözüne verdiler. Sıcak para akışının olması ve piyasaya bu paraların harcanmasını sağlamak adına yapıldı. Yani bizler yine açlık sınırının altında kalmaya devam edeceğiz. 11,5 olan asgari ücreti alan bir işçi ailenin kirasını çıktığınız da elinde kalan paranın 4 TL olduğunu ve bu kalanla bir aile nasıl geçinir.

Düşünmez misiniz?

tabi düşünebilseydik bunlar olmayacaktı. Şimdi bu zamma sevinenler ikinci aydan itibaren verilenin senden fazlasıyla alındığını göreceksin. Tekrar yılbaşı gelecek ve yeni bir zam beklentisi ile bu açlık sınırında yaşamın devam edecek. Sen buna layık olmamalıydın.

İnsani yaşan koşullarını istemek lüks değil!

öncelikle bunun ihtiyaç olduğu, insanlarına buna ihtiyaç duyduğunu insanlarımıza anlatmamız lazım. Bir kuru ekmeğin şükür sebebi olmaması gerektiğini anlatabilmemiz gerekiyor.

Dini olarak olaya bakacak olursanız vallahi Allah bu olanları kabul etmiyor. Açlık sınırında işçisi ezilirken zenginlerin daha fazla zenginleşmesi, yönetim mekanizmasının israf içinde yaşamasını kabul etmiyor. İslam dininin hiç bir noktasında bu yazılmaz. Aksine İslam devlet olarak el atar ve açlık sınıfı gerçekten varsa herkes için oluyor yoksa da hiç kimse için olmaz.

İşçi kardeşlerim;

Biliyorum zor durumdasınız ama o kadar bağırmamıza rağmen yine oy veren sizler oldunuz. Aç kalmayı tercih edenler sizler olduğunuz. Sizden doğan çocuklarınız bu ülkede kalmamak için her şeyi yapıyorlar onlara bıraktığınız ülke de açlık sınırın da asgari düzeyde bir ücret var. Siz şükür ediyorsunuz ama onlar sizin bu şükrünüzün onların geleceğini yok ettiğini görüyor ve kendilerini kurtarıyorlar.

İnsanca yaşamak için asgari ücretin üstünde ücretlerin verilmesi için birlikte olmalıyız.

2023 asgari ücretlerin açıklanmış olması sadece bizlerin bir ay nefes almasını sağlayacak ve sonrasında verdiklerini yılbaşına kadar nasıl çekip aldıklarını görerek geçireceğiz. 2024 açlık sınırı açıklandığında aldığımız ücretin aç bile sayılmadığımızı gösteremeye yetecektir.

Avatar

Yeniigdir

About Author

2 Comments

  1. Nass dönemi bitti faiz artırımı dönemi başlıyor - Yeni Iğdır - Iğdır Haber Kanalı

    20 Haziran 2023

    […] 2023 asgari ücret ara zammı yetecek mi? […]

  2. Sefalet ( asgari )ücreti belirleniyor! - Yeni Iğdır - Iğdır Haber Kanalı

    20 Haziran 2023

    […] yıl önce yazılmış asgari ücretle ilgili yazımızı da […]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Iğdır Haber Soruyoruz? Yeni Iğdır

Kılıçdaroğlu Demokrasi istiyor mu?

Son bir seçim daha kaybeden ve hanesine -1 puan yazdıran Kılıçdaroğlu için kelimeler bitti. Şimdi gerçeklerle yüzleşme vakti ama bu
Soruyoruz? Yeni Iğdır

Türkiye’nin Güçlü bir Muhalefet partisine ihtiyaç var.

Son 2023 seçimleri ile birlikte acil bir muhalefet partisine ihtiyaç olduğu görülmüştür. Türkiye’nin Güçlü bir Muhalefet partisine ihtiyaç var. Ülkenin