Iğdır Haber

Nass dönemi bitti faiz artırımı dönemi başlıyor

Bir dönem faizin asla yükselmeyeceği ve hatta bunun bir nass olduğunu iddia edenler bugün için ne düşünüyorlar desem sanırım yine işin içinde bir inlik var. Çünkü bu ülke de hiç bir şey vatandaş için yapılmıyor. Herşey birilerinin daha fazla kazanmasına odaklı olarak çalışıyor ve bütün cezasını da halk ödüyor. Nass dönemi bitti faiz artırımı dönemi başlıyor derken umuyoruz ki işin için bir hile, bir dolap çıkmaz.

TL karşısında bütün paraların değer kazanması;

kimilerine göre ülkede para değerimiz düştüğü için daha fazla turist ve girdi oluyor diyen insanların olduğunu anlayabiliyorum. Bu kafa yapısının oluşturduğu enkazında altında kaldığımız için bir şeyler anlatmaya gerek yok.

Dünyanın en değersiz para birimleri arasında TL var.

Faiz artırımı sorunda piyasalar ve döviz kurları

Yıllarca yıllarca diretilen faiz indirimleri nihayetinde tekrar Yükseliş trendine girerek yeni bir yola girmiş olduk bundan önceki faiz indirimleri hiçbir gerekçeye dayanmadan politik bir faiz olarak hükümet sisteminin kullandığı çok güzel bir argümandı hatta ben yaşarken faizin artırımı söz konusu bile olmaz diyorlardı şimdi faiz yükseldi ve tükürdüklerini yaladılar hatta hazine ve maliye bakanı Mehmet şimşek’i ilk yaptığı açıklamada çok ciddi bir durumda olduğunu ve bunun rasyonel bir değerle kademeli olarak uzun bir vadede düzelebileceğini umudu içinde olduğunu söyledi aksi durumu çok daha vahim olduğunu ve bu rasyonelden başka hiç bir seçeneklerinin olmadığını söyledi şimdi faiz artırımı kademeli olarak gerçekleşecek öncelikle şöyle bir bakış açısı oluşabilir biz faizleri yükselttik bakın hiçbir şey olmadı bu tamamen makyajlanmış bir süreçte bu aldatıcı bir dönemdir ki enflasyon oranına göre faiz yükseltileri bile çok düşük bu nedenle daha da yükselecek buna bağlı olarak hayat pahalılığı hissedilir boyuta gelecektir.

Faiz artırımı sonrasında döviz aldı başını gidiyor durdurabilene aşk olsun.

Şimdi bu süreci insanların anlaması için doların 30 lira bandını görebileceği ihtimali söz konusu tabii yine bir oyun yapılıp yükseltilen dolar bir anda düşürülüp yine birileri Zengin ettirilebilir bu defalarca gördüğümüz bir oyun ve bunu her seferinde maalesef yemeğe devam ediyoruz bu ülkede asgari ücret açıklanmadan önce açlık ve yoksulluk sınırı açıklanmadı bunun gerekçesi olarak asgari ücrete açıklandıktan sonra bunun açıklaması olacaktı hatta öyle ki bundan önce asgari ücrete açıklanmadan önce 500 dolar üstünde olacağı söylenmişti ne yazık ki doların hızlı bandı bunu engelledi ve 480 dolar olarak açıklanan asgari ücret faiz artırımı ile birlikte 462 dolara düştü yani sadece bir günde 38 $ çalınmış oldu işte bu da insanlarımıza atılmış olan büyük bir kaz…

kademeli faiz artırımı olur mu?

Gerçek değerini bulması için ve enflasyonun altında kalmaması için hızlı bir şekilde bu sürecin tamamlanması gerekiyor ki, dolar gerçek değerini gördükten sonra bizim yeni kadromuz da taşlarını ve hamlelerini gerçekleştirebilsin. Faiz artırımı bu şekilde devam ederse yaz boyunca daha fazla turistin ülkemize gelmesi için yapılmış bir oyun olarak duracaktır.

Yani elin gavuru gelip krallar gibi tatilini yapıp ülkenin bütün güzelliklerinin tadını alacak bizler de aval aval bakıp ah çekeceğiz. Faiz artımı doğru ve dengeli bir şekilde yapılırsa bu süreç daha net olacak ve güven ortamının oluşması daha sağlıklı olacaktır. Kartlarınızı açık oynadığınız da yatırımcı için güven oluşturan bir sürecin olduğuna ikna edebilirdeniz başarılı olunabilir.

Avatar

Yeniigdir

About Author

1 Comment

  1. Gelecekte Mülteci sorunu ve Türkiye - Yeni Iğdır - Iğdır Haber Kanalı

    23 Haziran 2023

    […] Nass dönemi bitti faiz artırımı dönemi başlıyor […]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Iğdır Haber Soruyoruz? Yeni Iğdır

Kılıçdaroğlu Demokrasi istiyor mu?

Son bir seçim daha kaybeden ve hanesine -1 puan yazdıran Kılıçdaroğlu için kelimeler bitti. Şimdi gerçeklerle yüzleşme vakti ama bu
Iğdır Haber Soruyoruz? Yeni Iğdır

Paramız pul oldu – TL kaçıncı sırada

Paramız pul oluyor dünyanın en değersiz para birimleri arasında maalesef liderliği almak üzereyiz çok övündüğümüz ekonomik şartlarımızın iyi olması gerekirken