Soruyoruz? Yeni Iğdır

Sefalet ( asgari )ücreti belirleniyor!

Ülkenin geldiği son dönemde nüfusun yarısı asgari ücretle çalışır duruma geldi. Bu durum da asgari ücret demek doğru değil sefalet ücreti demek daha doğru olacaktır. Son dönem ekonomik koşulları dikkate aldığımız da ölmemek için verilen bir ücret olarak Türkiye tarihine geçti.

İşin asıl komik olan kısmı ise özel makam aracı olan ve 4 kat asgari ücret alanların kurduğu komisyonda sefalet ücretine gelecek olan zam oranı belirlenecek. Bir de dalga geçer gibi komik bir süreç ilerlerken %50 oran bu insanların lütuf göstereceği bir ücretle bir yıl boyunca yaşamak zorunda kalacaklar.

STK’lar ve Patronların komisyonu

Kendi ülkende hiç bir güvencenin olmaması ne kadar kötü bir durum değil mi?

ülke genelinde bir çok çalışan asgari ücrete mahkum edilmiş yada bir tık üstü bir maaş çalıştırılıyorlar. Gelecek bir kaç yıllık bir öngörüde ise herkesin asgari ücretle çalışacağı bile söz konusu olabilir. Düşünsenize bu ülkenin patronlarının vergi düzenlemeleri yapılıp, aflar yapılırken işçi için üç kuruşluk bir zam oranı için günlerce toplanıp milleti kandırıyorlar.

Zamlara gelince %100 oranında yapılırken, ürünlerde oluşan farkın millete yansıması için bir yıl beklenmezken, asgari ücret için bir kez zam yapılacak ve yıl sonuna kadar ölmemesi bekleniyor. Komisyonun amacı asgari ücretlinin yaşayacağı bir ücreti belirlemek değil, patronun rahat edeceği bir ücreti belirlemek olacaktır.

Bu millet iyi bir ücreti hak etmiyor mu?

Yoksulluk sınırının 40 bin üstünde olduğu bir dönemde kalkmış %50 oranında bir zamdan bahsediyoruz ve bu da yapılacak en maksimum oran olacaktır. Bu oran gerçekleşirse; 17 bin civarında bir rakama denk geliyor. Düşünsenize yoksul olmak için değil, aç olmak için bize reva görülen orana bakın. Sonra da meydanlara çıkıp bununla övünecekler.

Hiç utanmadan!

ne verdiniz de neyin müjdesini veriyorsunuz!

Peki bu vatandaş ne zaman akıllanacak!

Bu ülkeye hizmet isteyen patronlar yok mu!

Herkes duvarı yıkmak istiyor, kimse bu duvara bir taş koymak istemiyor mu?

bir yıl önce yazılmış asgari ücretle ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Avatar

Yeniigdir

About Author

1 Comment

  1. Türkiye’de ölüme mahkum edilen EMEKLİLER - Yeni Iğdır - Iğdır Haber Kanalı

    5 Aralık 2023

    […] Sefalet ( asgari )ücreti belirleniyor! […]

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Iğdır Haber Soruyoruz? Yeni Iğdır

Kılıçdaroğlu Demokrasi istiyor mu?

Son bir seçim daha kaybeden ve hanesine -1 puan yazdıran Kılıçdaroğlu için kelimeler bitti. Şimdi gerçeklerle yüzleşme vakti ama bu
Soruyoruz?

2023 asgari ücret ara zammı yetecek mi?

2023 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimi gördük. Bu seçimde amacımızın yeni düzen, insani yaşam olmak yerine, olayı kutuplaştırıcı bir boyuta getirerek bu