Yeni Iğdır

İslam dinini okumak yerine dinlemeyle öğrenen Türkiye Müslümanları

İslam dini gerçekten ilahi bir din olması ve insanın her alanına müdahale eden bir şeriattır. Tabi bu durum hem Türkiye’de hem de dünya da maalesef eksik, yanlış ve taraflı olarak kısmi uygulandığından ortaya çıkan Müslümanlar da Kuran okumak yerine dinleyerek Müslüman olanlardan oluşmaktadır. İslam dinini okumak yerine dinlemeyle öğrenen Türkiye Müslümanları ne zaman doğru yolu bulacaklar asıl mesele bu!

Oysa ki Allah Kuran-ı keriminde ne buyuruyordu!

Akletmez misiniz?

Buna rağmen akletmek, okumak bizler için son derece zor bir hal aldı. Çünkü okuyanı ya kafir ilan ediyoruz yada tekfir ediyoruz.

Kuran okumak için değilse, ne işe yarıyor?

Rehber olarak kabul ettiğimiz ve Peygamber Efendimiz ( s.a.v )’in şeriatı olarak bizlere geldiğini ve örnek yaşamı ile bizlerde hayat döngüsünde sunum olarak sunan Hz. Muhammed’e rağmen ne zaman öğreneceğiz bilinmiyor. Cemaatler, tarikatlar, hocalar hep aynı şeyi söylüyor siz kuranı okusanız anlamazsınız!

Oysaki Kuran Allah (c.c ) tarafından bizlere anlaşılır bir şekilde gelmiş yetmemiş bir de hayatı ile yaşamış olan Peygamberin örneği ile doludur. Buna rağmen öğrenemiyorsak gerçekten ciddi sorunlarımız var demektir. Bunlardan ilki ise akli melekelerimizin yerinde olmadığıdır.

Anlamadan okuduğumuz Kuran’ın bir faydası olur mu?

Hayata geçirmek için anlayarak okumamız gerekiyorken, sadece Arapçasını okuyup tamam oldu demek doğru değil. oysa ki Allah bizlerden ne istiyor bizlere hangi tavsiyelerde bulunuyor, bizleri nelerden men ediyor, Gerçek bir Müslümanın nasıl olması gerektiğini nasıl anlatıyoru hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz.

Özellikle kendine çıkar oluşturan oluşumların dilinden Kuran’ı dinler ve onların istedikleri gibi sözde Müslüman oluruz.

Dünya hayatı ile Ahiret hayatı arasında ki bağlantının okumadan anlaşılacağını düşünmediğimiz gibi Ahiret hayatı için önce Allah’ı (c.c ) Hazretlerini tanımakla başladığını da bir kez daha hatırlatmak gerekmektedir.

Allah’a göre bir Müslümanın kısacık açıklaması nasıl olur biliyor musunuz?

Allah kelimesini duyunca “kalpları Ürperir” şimdi oturup düşünün.

Okumaya başlamadan Müslümanlık olmaz

Bir an önce Sahabeyi Kiram gibi ayet ayet okuyup hayatımıza tatbik etmeliyiz. Tabi ki ayetleri okuyup hayatımıza entegre etmek öyle kolay olmayacaktır ama en azından Allah’ın istediği gibi anlamaya çalışan kullarından olarak doğru Müslüman olmaya çalışırız.

Yoksa dünya malı ile imtihan olan bizler bu dünyada hüsrana uğrayanlardan oluruz. Düşünseniz bütün dünyaya Adalet dağıtan Müslümanların bugün düştükleri durum içler acısı durumdadır. Allah’a olan inançlarını yitirmişler ve zalimlermişler. Kendi kendilerine zulmediyorlar. Zalimin yanında olup kardeşlerinin katliamına sessiz kalıyorlar.

Allah bunların hesabını soracaktır.

Avatar

Yeniigdir

About Author

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Iğdır Haber Soruyoruz? Yeni Iğdır

Kılıçdaroğlu Demokrasi istiyor mu?

Son bir seçim daha kaybeden ve hanesine -1 puan yazdıran Kılıçdaroğlu için kelimeler bitti. Şimdi gerçeklerle yüzleşme vakti ama bu
Yeni Iğdır

Gelecekte Mülteci sorunu ve Türkiye

Yeni Türkiye hikayesinin temel kahramanları mülteciler olacaktır. Gelecekte Mülteci sorunu ve Türkiye adlı içeriğimiz de geleceğimize kaygı ile baktığımız da