Soruyoruz?

Eğitim ücretli olur mu?

Türkiye de eğitim iki türlü sağlanmaktadır. Hem ücretli hem de ücretsiz olarak verilmektedir. Tabi devlet tarafından vatandaşlarına sunulan ücretsiz eğitim ile ücretli olan eğitim ile kıyaslandığında gerçekten içler acısı bir durumla karşılaşıyoruz. özellikle devlet tarafından sunulması beklenen eğitim satılması ne kadar da acı bir durum. Türkiye’de eğitim ücretli olur mu?

Devletin asıl görevi değil mi?

Devletin vatandaşlarından vergi toplarken eğitim, yol ve su gibi ihtiyaçlarını karşılamak için aldığını ifade etmektedir. Peki biz vergisini ödediğimiz ve bizlere hizmet olarak sunulacak ihtiyaçları biz ücretsiz mi kullanıyoruz. Hayır kesinlik Türkiye de hiç bir hizmeti ücretsiz kullanmıyoruz. Ücretsiz kullandığımız her hizmetin paket gibi sunulduğu ve içerik olarak bütün özelliklerinden faydalanmak istesek, ücret ödemek zorunda kalırız.

Özellikle eğitimin her birey için ücretsiz ve aynı kalite de olması gerektiği konusunda bir çok kimsenin aynı fikirde olacağını düşünüyorum. en temel ihtiyaçlardan biri olan bu ülkenin gelişmesi, yeni nesillerin yetişebilmesi için çok önemlidir.

Parası olan bu eğitimin en güzel yerinden alırken, parasız bir bireyin bundan faydalanamıyor olması çok adaletsiz bir durum oluşturmaktadır.

Eğitimin ücretsiz olmalarının faydaları

Herkes için adaletin oluşması ki, bu eğitimin en temel taşını oluşturmaktadır.

Yeni nesillerin yetişmesi için herkesin bu sürece dahil olması

Her birey için ortak bir sistemin oluşması ve topluma katılacak her bireyin eğitiliyor olması

Doğru ve ahlaklı bir toplum için bu süreç çok önem arz etmektedir.

Ücretli eğitimin zararları

Beyinler arasında adaletsizliği oluşturması

Hak etmeyenlerin para karşılığında değer bulması

Bu ülkeye fayda sağlayacak beyinlerin heba edilmesi

Toplumda sıkıntılı bireylerin oluşmasına sebep verir.

bunun gibi bir çok noktayı esas alıp genişletebiliriz. Tabi ülkemiz de eğitimin bir sektöre dönüşmesi gerçekten içler acısı bir durumu da bizlere göstermektedir. Bu ülkenin her bireyi değerlidir ve eğitim hakkı da ücretsiz bir şekilde verilmelidir.

Birileri okullarda eğitimin ücretsiz olduğunu söyleyebilirsiniz ama verilen eğitimin ne kadar kalitesiz olduğunu sanırım anlatmama gerek yok. özellikle öğretmenlerin yetersiz kalmaları veya öğretmenlik vasfının bazılarında olmaması gibi bir çok durum söz konusu olmaktadır.

umuyoruz ki eğitim herkes için aynı ve ücretsiz olmalı. Zengin bir bireyin evladı ile fakir bir bireyin evladı aynı sınıfta aynı eğitimi görebilmeli.

eğitim ücretli olur mu? sorusuna cevabınızı bekliyoruz.

Avatar

Yeniigdir

About Author

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Iğdır Haber Soruyoruz? Yeni Iğdır

Kılıçdaroğlu Demokrasi istiyor mu?

Son bir seçim daha kaybeden ve hanesine -1 puan yazdıran Kılıçdaroğlu için kelimeler bitti. Şimdi gerçeklerle yüzleşme vakti ama bu
Soruyoruz?

2023 asgari ücret ara zammı yetecek mi?

2023 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimi gördük. Bu seçimde amacımızın yeni düzen, insani yaşam olmak yerine, olayı kutuplaştırıcı bir boyuta getirerek bu