Soruyoruz? Yeni Iğdır

Türkiye’de emekliler nasıl geçiniyor?

Türkiye’de emekliler gerçekten nasıl geçiniyor merak edenler gibi bizde merak ediyoruz. Düşünsenize devlet desteği ile anca 7500 TL alan bir emeklinin geçinebiliyor olması ve buna şükrediyor olması normal mi? olayın detaylarına baktığımız da yaşam standartları denen bir kavramın onlar için hiç olmadı ve tek bildikleri kuru ekmekle doymak olarak görüldüğü için bu süreçte hiç sesleri çıkmıyor. Türkiye’de emekliler nasıl geçiniyor? sorusu gerçekten nasıl bir ortamda yaşadığımızın trajikomik hayatı göstermektedir.

Emekliler aç bile değil!

En az 25 yıllık bir çalışması süresini tamamlamış bireyler için kanun olarak verilmiş bir hak olmasına rağmen bu devlete yükmüş gibi görülmesi ne kadar da acı bir durum değil mi?

Sen çalışıp didineceksin, devlet her fırsatta senden hem vergisini alacak hem de sigorta ve emeklilik için kesintilerini çatır çatır alırken hiç acımıyor. Süreç sona yaklaşıp sizin emekli olma çağınız gelince düşünün Türkiye için en düşük ücret olan ve şuan ki şartlara göre açlık sınırının bile altında olan ücretin neredeyse 3/2 sini veriyorlar. Bu insanlar nasıl geçinir, bu insanları açlığa ve sefalete sürükleyen bu zihniyetin varlığı sanırım emeklilerin bu süreci kabul etmesi ile kabul görüyor.

Düşünsenize sana bu ücreti reva gören zihniyet seni açlığa mahkum ediyor ve sende bu sürece alkış tutup yüceltiyorsun.

Çok yazık değil mi?

Emekli olacaksın ama aç kalmamak için yine çalışmak zorunda kalacaksın. Bu çalışma her zaman olması gereken bir süreç ama bu şekilde olmamalıydı.

Türkiye’de emeklilere reva görülen bu durumun değişmesi için Emeklilerin ayağa kalkıp biz açız ve ölüyoruz demeleri gerekiyor. Bir devlet kendi vatandaşını nasıl açlık sınırının neredeyse dibine mahkum etmiş ve vereceği üç kuruşluk zam içinde bir çok hile yaparak enflasyon oranlarında bile hileli oyunlar yapıyor.

7500 TL olan ücret tam ücret değil burada devletin verdiği bir kısmını çıkacak kök olan emekli aylıkları üzerinden artış yapılacak. yani verdikleri emekli maaşı 7500 TL bile değil!

Umuyoruz ki

Emekli bireyler akıllanıp hakları olanı istemeyi bilirler. Tabi yakıp yıkma değil ama en azından ayağa kalkıp taleplerini iletecekleri bir süreci başlatabilirler.

2023 emekli maaşı 7500 bile değilken, 2024 emekli net maaşı 11000 ile 12000 TL arasında olması öngörülüyor. Bu şartlarda daha zam gelmeden devlet her kalemine %70 civarında zam yaparken emekliye %37 civarında bir zam öngörülüyor. İşte asıl soru Türkiye’de emekliler nasıl geçiniyor? diyeceksiniz.

Avatar

Yeniigdir

About Author

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Iğdır Haber Soruyoruz? Yeni Iğdır

Kılıçdaroğlu Demokrasi istiyor mu?

Son bir seçim daha kaybeden ve hanesine -1 puan yazdıran Kılıçdaroğlu için kelimeler bitti. Şimdi gerçeklerle yüzleşme vakti ama bu
Soruyoruz?

2023 asgari ücret ara zammı yetecek mi?

2023 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimi gördük. Bu seçimde amacımızın yeni düzen, insani yaşam olmak yerine, olayı kutuplaştırıcı bir boyuta getirerek bu