Adil olmayan düzende Adaleti aramak

tarafından admin
356 Görüntüleme

Sürekli gündem konusu olan ve herkesin istediği ama olması içinde caba sarf etmediği tek şeydir. Adalet her insanın, her toplumun ihtiyaç duyduğu en temel ilkedir. Peki adil olmayan bir düzende adaleti aramak nasıl bir şey bunu birlikte sorgulayalım.

Günümüz sistemlerinde mantık “Devleti yaşat ki! insan yaşasın” üzerine kurgulanmış bir düzendir. Bu düzeni incelediğiniz de vatandaş kavramının hiçe sayıldığı, herşeyin vatan için olduğunu görürsünüz. Peki gerçekten bu süreç böyle mi işliyor? Adaleti aramak için önce ne istediğimizi bilmemiz gerekiyor. Adil olmayan düzende Adaleti aramak için bizler neler yapıyoruz.

Sürekli bir Hazreti Ömer vurgusu yapılarak Adalet pekiştirilir ama Hz. Ömer’in adaletinden en ufak bir iz bulmak imkansızdır. Öncelikle insan üzerine herşey kurgulanmalıdır. İnsanın olmadığı yerde vatanda söz konusu değildir. İnsanın aç kaldığı, sömürüldüğü, ötekileştiği bir toprak parçasında devletten bahsetmek doğru değildir.

Öncelikle İnsan için adalet olmalı

Eşit olmak insanlar için pek de önemi olmayan bir şeydir. İnsanların ihtiyaç duydukları şey adalettir. Şimdi adil olmayan bir düzende Adaleti aramak kavramının ne kadar yersiz olduğunu sizlere kanıtlayalım. Devlet düzeninde adaletin olması demek, insanların hak ettikleri bir şekilde yönetilmeleri demektir.

  • Devlet yönetiminde hiyerarşi babadan oğula değil adil düzenin sunduğu şekilde yapılır.
  • Görev atamalarında eş dost değil, işin ehli kimseler atanır.
  • Sistem tarafından oluşturulan kanunlar herkes için geçerli olur.
  • Devleti var eden insanlar, hesap sorup cevap alabilirler.
  • Vatandaş devletin her kademesini sorgulayabilir.
  • Devlet yapısı için ödenen vergilerin nerelere harcandığı şeffaf bir şekilde insanlara sunulur.

gibi bir çok madde sayılabilir. Adil olmayan bir düzende adaleti aramak ise gerçekten “deveye hendek atlatmak kadar zordur. “

Adil olmayan düzende Adaleti aramak

Devletin adil olmamasının sebebi vatandaşları mı?

Devlet düzeni gücü elinde bulundurduğu andan itibaren, hele ki doğru olmayan kişilerce yönetilmeye başlandığın da kendini sağlama almak adına her türlü adımı atar. Tabi bu süreçte bunu görmek zorunda olan vatandaşlar bunu görmek istemeyip, kör gözlerle olayı devam ettirirlerse yapılan herşeyin insanlar eliyle olduğu görülmektedir.

Ülkenin geleceği için, evlatlarınız, torunlarınız için bu vatandan her karışı için dik durmalı ve hesap sormalıyken maalesef korku penceresinin arkasına gizlenmiş kulaklarımızı kapatmış “Devlet malı deniz yemeyen keriz” sloganını savunup duruyoruz.

Böyle vatandaşa böyle sistem

Tabi Hz. Peygamberimiz bundan 1400 yıl evvel bu olayı ” kişi hak ettiği gibi yönetilir.” dememişmiydir. Şimdi Adaleti aramak için yola çıkalım bakalım bulacak mıyız?

Adalet herkese lazım. Bir gün istediği ama aramadığı adalet kendini için lazım olduğunda feryat figan bağırışmaya başlar. Tabi o zaman adil olmayan düzende sessizliğe gömdüğü adalet ona gözleri kapatır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorumlar

Ismarlama tekliflerle insanları tutuklama | Yeni Iğdır - Haber Kanalı 23 Ocak 2021 - 07:13

[…] Adalet bakanlığı bu görüşmeden sonra kimsenin beklemediği bir şekilde ısmarlama teklife sert bir şekilde tepki vermişti. Tabi şaşırmamak elde değil, daha önce ısmarlama tekliflerle nice insanı içeri atanların bu sefer Soylu’nun bu teklifine bu şekilde tavır göstermeleri şaşırtmıştı. […]

Cevapla
Öğretmen 28 Ocak 2021 - 07:03

Adalet yerine eşitlik kelimesini kullanmak bu insanların daha çok işine geliyor. Çünkü adaletten umutlarını kesmişler.

Adaletin artık rüyalarda olduğunu görmeye başladılar.

Adaletin batsın dünya

Cevapla

Yorum Yap