Eğitim sisteminde öğretmenin önemi

tarafından admin
819 Görüntüleme

Türkiye’de eğitim sistemi sürekli değişen ve hiç bir zaman bir çizgi de ilerlemeyen tek şey. Ülkemizde ki eğitim sistemi o kadar yanlış ellerde yönetiliyor ki, her kademesi ayrı bir çelişki barındırıyor. Hedef pırıl pırıl gelecekler yetiştirmek değil aksine cahil insanlar yetiştirmeye yönelik gelişiyor.

Eğitim sisteminde hedefin ülke ve insanlık için yeni çarklar yetiştirmeyi gereklilik haline getirmelidir. Tabi önce öğretim ve hemen sonrasında ise eğitim başlamalıdır. Eğitim sisteminde öğretmenin önemi konusunda gelince bunu da maddeler halinde işleyerek açıklamaya çalışalım.

Eğitimin en önemli adımlarından biri doğru bir eğitim sistemine sahip olmak ve hemen akabinde ise doğru öğretmenlere ihtiyaç olacaktır. Doğru eğitim sistemi ve doğru yetiştirilmiş öğretmenler olarak iki başlıkta incelemek doğru olacaktır.

Ülkemizde doğru öğretmeler yetişiyor mu?

Öncelikle ülkemizde ki öğretmen yetiştiren eğitim merkezleri, üniversiteler yetersiz kalıyorlar. Öğretmen yetiştirmek yerine belli not kriterlerini baz alan ve not geçme esasına dayalı bir sistemle olayı tamamlamaya çalışıyor. Böyle bir eğitim düzeninde sorulacak ilk soru: Ülkemizde doğru öğretmeler yetişiyor mu?

Eğitim sistemimizde ki sorunlar nedeniyle eğitimi nasıl vereceğimiz, eğitim seviyemiz, öğretmenlerin yetişmesi, bu süreçte gelişmesi ve çocuklar için katkı sağlayan bir fayda haline gelmesi kesinlikle düşünülmüyor. Aksi durumda eğitim sisteminde öğretmenler belli kriterler oluşturularak mezun ediliyor ve haydi buyurun okula deniyor. Eğitim sisteminde öğretmenin önemi ise sürekli sorulacak sorulardan biri olmaya devam edecektir.

Eğitim sisteminde öğretmenin önemi

Eğitim sistemimiz doğru mu?

Dünya da bir çok eğitim sistemi mevcut. Bazı ülkelerin eğitim sistemleri o kadar ileri seviyede ki çocukların yetişmesi de o kadar kaliteli oluyor. Ülkenin geleceğini oluşturacak olan çocukların yetiştirilmesine adanmış bir eğitim sistemi hayal etsenize ne kadar başarılı ve ne kadar etkili toplumlar oluşturacaktır. Türkiye de Eğitim sistemimiz doğru mu?

Maalesef ülkemiz de eğitim büyük bir sorun haline geldiği için ne yetişecek doğru bir öğretmen profilimiz var neden yetiştirilecek doğru bir çocuk profili var. Oysa ki bu ülkenin geleceği için, güçlü toplum için eğitim çok önemliydi.

Neden eğitim sistemi ve Öğretmenlerimiz düzelmiyor?

Türkiye de yönetim mekanizmasının en büyük desteği okuma seviyesi zayıf vatandaşlar oluşturduğu için, sorgulamayan, kabul eden insanlar topluluğu ihtiyacı için eğitim sistemi düzeltilmiyor. Eğitim sistemi düzelmeyince öğretmende doğru yetişmiyor. Sürekli soracağımız bu sorularda hiç eksilmeyecek. Neden eğitim sistemi ve Öğretmenlerimiz düzelmiyor?

Bu düzende ihtiyaç olan siyasi değil, devlet adamıdır. Bu süreçle birlikte adanmışlığın neticesinde ilk ele alınacak nokta eğitim olacaktır. Eğitim sisteminin düzelmesi ülkenin ve toplumun geleceğinin kaliteli bir seviyede ilerlemesine neden olacaktır.

Doğru öğretmen için gerekliler:

  • Doğru bir yönetim mekanizması
  • Doğru bir eğitim sistemi
  • Doğru eğitim okulları
  • Eğitici olacak öğretmenlere görevin kutsiyetinin önemi iyice anlatılmalı

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorumlar

Öğretmen 28 Ocak 2021 - 06:54

Eğitim sisteminin bozuk olduğu bir yerde öğretmenlerden bahsetmek doğru değil. Ne öğreteceğini bilmeyen, hedefi olmayan bir eğitim sisteminde öğretmenlerin bir suçu günahı yok

Cevapla
Sorun sistem değil, Devlet adamı olmamasıdır. | Yeni Iğdır - Haber Kanalı 31 Ocak 2021 - 11:11

[…] olmamasıdır. Sistemsel olarak olaya bakarsanız Şeriat dünyada insani olmayan ilahi olan tek yönetim biçimidir. Bu sistem bile insanlar tarafından uygulanmaya başlandığında kötü insanların […]

Cevapla
Tiktok'la yetişen yeni neslin imtihanı | Yeni Iğdır - Haber Kanalı 15 Mart 2021 - 15:41

[…] de onları kullanmayı ve oylamayı sürdürecek. Tiktok’la yetişen yeni neslin imtihanı ile eğitim seviyesinin yetersizliği de kendini […]

Cevapla

Yorum Yap