Geleceğin yeni meslekleri neler olacak?

tarafından admin
909 Görüntüleme

Dünya çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve bu gelişme ile birlikte de bir çok alanda yeni yeni meslek alanları doğuyor. Ülkemiz de bu süreçte nasıl bir atılım var ve Türkiye yeni meslekler için nasıl bir çalışma yapıyor ve gençler, yeni kuşaklar için neler yapılıyor bunu inceleyeceğiz?

Teknolojik gelişmelerle birlikte artık dünya dijitalleşmeye devam ediyor. Diğer bir yandan uzay çağı da başlama çanlarını çalıyor. Peki bu yenilikler ve gelişmeler karşısında biz neler yapıyoruz ve gençlerimiz için nasıl bir proje içindeyiz. Bizler de Geleceğin yeni meslekleri neler olacak?

Dijital çağ ve uzay çağı ile birlikte çok ilginç meslek tanımları yapılmaktadır. Bir kaç örnek verecek olursak;

  • Uzay Turist Rehberi
  • Boş zaman planlayıcısı
  • 3 boyutlu laboratuvar etkinliği
  • Sanal Gerçeklik impluslar
  • Nano tıp cerrahları
  • Genetik hesaplarda ki biyologlar
  • Tarım stratejisileri
  • veri gizliliği yöneticileri

Gibi bir çok meslek alanı gelişecek. Peki bizde ki eğitim sistemi buna nasıl adapte oluyor. Düşünsenize 10 yıl sonra yepyeni meslekler çıkacak ve bizler şimdiden bunlardan habersizken, birileri şimdiden 10 yıl sonra çıkacak meslek gurupları için çalışmalar hazırlayıp yeni nesillerini bu doğrultuda yetiştirip hem iş kapasitesi, hem ekonomik açığı kapatma gibi bir çok hesabı yapmaktadır.

Peki Türkiye ne zaman geleceği için çalışacak

Bizim ülkemiz de beyin göçü yaşanırken ileriyi hedefleyen bir ülke olmak yerine kısa vadeli alternatifler geliştirerek geçici çözümler üretiyoruz. Böyle bir sistem de gençleri ve geleceğini düşünen bir sistemimiz maalesef yok. Geleceğin meslekleri neler olabilir diye düşünenler için yabancı kaynakları takip ederek fikir oluşturmaları daha iyidir.

Yaşadığınız ülke de insanlar ekonomik zorluk ve sıkıntılarla boğuşurken geleceğin mesleği ile kim ilgilenecek değil mi?

Sanırım geleceğe yönelik bir gelişmenin olabilmesi için önce vatandaşlık bilincimizin gelişmesi gerekiyor. Eğitim sistemi büyük bir damar bağlantısı ile hem ekonomiye, hem devlet yönetimine, hem de vatandaşlık bilincine etki etmektedir.

Geleceğin yeni meslekleri neler olacak?

Geleceğin mesleği için bir çalışmamız var mı?

Dünya gelişmeleri güncellerken bir yandan da gelişmeler için gerekli olan adımları atmak adına araştırmalar yaparak vatandaşlarına alanlar oluşturmaktadır. Bizim gibi gelişmeye çalışıp ama rant sahiplerinden fırsat bulamayan ülkelerinde çalışanları anca yabancı araştırmacıların yayınladıkları ile bilgi edindiklerini görüyoruz.

İnsanlar şimdiden uzay Turist rehberi gibi bir mesleğin ön görüsünde bulunmuşlar. Bizler de ise bunu söylediğiniz de yok daha neler bizler uzaya 4 şeritli yok yaptık siz ne diyorsunuz derler. Üniversiteleri bu konu ile ilgili çok zayıf çalışmaları olduğunu umit ediyoruz.

geleceğin meslekleri için düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Geleceğin yeni meslekleri neler olacak?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yorum Yap