Gıda artışlarının sebebi marketler mi?

tarafından admin
451 Görüntüleme

Neredeyse son bir yıldır gıda fiyatları sürekli artıyor. Bu artış öyle bir hal aldı ki, haftalık olarak değişmeye başladı. Zaten zor kanaat geçinen vatandaş için ciddi sıkıntılar çıkartmaya başladı. Gıda fiyatlarında ki artışın sebebi marketler gösterilmeye başlandı. Peki gerçekten gıda artışlarının sebebi marketler mi?

Pandemi öncesinde başlayan ekonomik kriz bir şekilde örtülmüş ve pandemi süreci altına gizlenmişti. Pandemi süreci var olan siyasi düzen için inanılmaz bir tezgah kurmuştu. Ekonomik kriz artık “dünyada var, biz ne yapalım” demeye başladılar. Kriz gizli bir şekilde halkı etkisi altına alırken hükumet boyutunda olay güllük ve gülistanlıktı. Gıda artışlarının sebebi marketler mi? diye sormamızın nedenini birlikte öğrenelim.

Tabi olayın geçmişini görmeden fiyatlarda ki artışın sebebini bir noktaya bağlamak doğru değil. Çünkü artışların sebebi marketler değil aksine bizi dışarı bağımlı hale getiren sistemdir. Marketler üretmezler eğer üreten marketler varsa bunlarda A101,BİM ve Şok gibi marketlerdir. Onlara ceza yazılmaz, dur denilmez ama garibanın 1 yada 2 lira karla sattığı marketlere baskınlar düzenlenip cezalar yazılıyor.

Gıda artışlarının tek sebebi; görmek istemediğimiz ekonomik krizdir

Artık üretmek konusunda yetersiz kaldığımız, hükumet sıkıştığında dışarıdan ithal ederiz tehditleri sonrasında ortaya çıkan bu tabloda şaşırmamak lazım. Ön görülmüş bir süreçti ve bu süreçte oldukça güzel bir şekilde işlemeye devam ediyor. Gıda artışlarının tek sebebi; görmek istemediğimiz ekonomik krizdir . Öncelikle bunun tek sebebi olan 18 yıllık yönetim mekanizmasının sahibi olanlardır. Bunu bu şekilde kabul etmek zorundayız. Zamların sorumlusunu arıyoruz.

Ekonomik kriz ve dışa bağımlı olanın neticesi olarak bu artışlar görülmektedir. Düşünsenize tarlada ki çiftçi 1 liraya zar zor satıyor. market bunu 15 liraya satarken 1 lira anca kazanabiliyor. Peki bu malı alıp marketlere satan kişiler nerede. Yani bu işlem güçlü ve arkası sağlam kişiler tarafından yapılmaktadır. Öyle marketler arttırıyor demekle bu iş sonuç bulmaz.

Sistemi sorumlu tutmanın zamanı geldi de geçiyor

Gıda artışlarının sebebi marketler mi?

Tütünü vergilendirmek için bir çok oyuna başvuran sistem nasıl oluyor da bu artışlara müdahale edemiyor. Aslında müdahale edilecek hiç bir şey yok. Dışarı bağımlı bir halde olduğumuz için her şey dolar kuru ile karşımıza geliyor. Doğal olarak bu süreçte her şeyi pahalı pahalı alacağız. tabi önemli olan nokta ise; Sistemi sorumlu tutmanın zamanı geldi de geçiyor .

Sistem bu işte sorumlu olan tek ayrıntıdır. İsraflarının, vurdum duymazlıklarının, kayırmanın gibi bir çok haksız işlemin sonucu olarak karşımıza geldi. Marketlerin bu süreçte hiç bir günahı yok. Fırsatları değerlendirmek insanın fıtratında olan bir şeydir. BU süreçte ki fırsatçılığı yapanlar küçük işletmeler, marketler değil aksine sırtını sağlama bağlamış ve var olan sistemden gücü alanların yaptıklarındandır.

Hükumet tarafından olaya müdahale

Resmi kanallardan bir çok açıklama yapılırken, yapılan açıklamalarda hiç kimsenin kazanmadığı yönündedir. Hükumet ise bu süreci onu bunu suçlayarak geçiştirmeye çalışıyor. Hükumet yetkililerinin en ufak bir açıklamaları bile halk arasında karşılık buluyorken yine suçlu bizler olacağız. Hükumet tarafından olaya müdahale bir kaç göstermelik denetim ve ceza olarak kalacaktır. Birde TV, sosyal medya aracılığı ile yapılacak bir kaç tehdit vari konuşma işi çözecektir.

Halk bunun sorumlusu yönetim değil aksine işi fırsata çevirmeye çalışan marketler olarak görmeye devam edecek. İşin komik kısmı ise rekabet halinde olan marketler daha fazla satış yapmak için gıda ürünlerinde indirim yapmak isterken neden hepsinin fiyatları artmış ve bir birine yakın duruyor. Hepsi mi üretiyor hepsi mi anlaşmalı.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yorum Yap