Halifelik ile Başkanlık sistemi karşılaştırma

tarafından Nazlıcan Görmüş
586 Görüntüleme

Biri ilahi düzenin lideri, diğeri ise halkın seçimi ile yönetime gelmiş liderdir. Halifelik yönetim sistemi ile Başkanlık yönetim sistemi arasında ki farkları öğreneceğiz. İlahi yönetim biçimi mi, beşeri yönetim biçimi karşılaştırma da bunları fark edeceğiz.

Türkiye yakında zamanda tanıştığı Başkanlık sistemi ile bir çok sorun yaşadı. Belki sistemin yeni olması yada Türkiye’nin bu sisteme halen hazır olmaması gibi bir çok faktör söz konusudur. Başkanlık sistemi seçimle sonuçlandıktan sonra 2 yıllık bir hizmet süresi yaşadık. Bu süreçte olumsuzluklar ve yine bir o kadar da olumlu yönünü gördük. Tabi Halifelik ile Başkanlık sistemi karşılaştırma olayında sizlere yaşadıklarımız üzerinden güzel bir makale hazırladık.

Halifelik ve başkanlık sistemi arasında bir çok benzer nokta var. Tabi uygulama değil, yazıda bu benzerlikleri sizler için sıraladığımız da daha net görebileceksiniz. Halifelik sistemi şerri bir sistemin uyguladığı düzende uygulayıcı olarak görev yapmaktadır. Halifelik sistemi de belli bir dönemde çok kötü amaçlar için kullanılmıştır. Öncelikle bu sistemleri karşılaştırmadan önce yönetici pozisyonunda ki kişi yada kişilerin devlet adamı olmaya layık olması gerekmektedir.

Başkanlık sistemi neler vaat etti, neler yaptı?

Halifelik ile Başkanlık sistemi karşılaştırma

Başkanlık sistemi tek kişi tarafından yargı, yürütme ve yasama mekanizmasına müdahale eden siyasi mekanizmadır. Kararların güçlü çoğunluk yardımıyla alındığı bir yönetim sistemidir.

Başkanlık sistemi tanıtımları yapılırken; insanların ikna olması için süslü olan kısımları bol bol izah edildi. Tabi uygulama kısmı ise gerçekten hayal kırıklığı ile karşılaştır. Başkanlık sisteminde en iyi olan kısım karar verme mekanizmasında tek bir kararın yeterli olmasıydı. Bu kararlar devlet ve millet için kullanıldığında hizmet söz konusu olacak ve refah seviyesine etki edecek. Bir de kararları menfi yönde verdiğinde ortaya çıkan tablo zülüm olacaktır. İnceleme yaparken Başkanlık sistemi neler vaat etti, neler yaptı?

Mecliste yeterli çoğunluğa sahip olan başkanlık sisteminde kararların alınması ve uygulamaya dökmesi oldukça hızlı ve güçlü olmaktadır. Denetleme mekanizmasının olduğu, yürütmenin en üst noktasıdır. Yasama, yürütme ve yargı kısmında bağlı olduğu tek elden kararların verdiği bir devlet yönetme biçimidir. Başkanlık sistemi neler vaat etti

  1. Ekonominin uçacağı
  2. Tek elden yönetimin güçlü olacağı
  3. Refah seviyesinin yükseleceği
  4. Dış güç kavramı kalkacağı
  5. Birlik ve beraberliğin artacağı
  6. İş gücünün artacağı

gibi bir çok vaat verilmişti. Başkanlık sistemi başladığında ise bu vaatlerin belli bir kesime uygun olduğunu gördük. Hukuk kavramının kişiye ve güçlüye göre şekillendiğini görmüş olduk. Halk ve yönetim arasında ciddi uçurumlar oluştu. Başkanlık sisteminde siparişle işleyen bir hukuk düzeni gördük.

Halifelik makamı neler vaat etti ve neler yaptı?

Halifelik makamı ilahi bir sistemi uygulamaya koyduğundan dolayı sistem olarak sınırları çizilmiş ve yapması gerekenleri iyi biliyor olmalıdır. Halifelik makamı Peygamber efendimizden sonra 4 büyük halife dönemi ile sonrasında ise velayet olayına dönüşmüştür. İlk dört halife için konumu izah edeceğiz. Halife seçimi biat usulü ile yapıldığında

Halifelik makamı neler vaat etti ve neler yaptı?

İlk halife; çok başlılığı yok etmek için hemen seçilmiştir. Sonrasında bütün Müslümanlar biat etmiştir.

İkinci Halife; İlk halife tarafından seçilmiştir. Kendinden sonra kimseyi seçmemiştir şura tarafından seçilmesini istemiştir.

Üçüncü Halife; Şura tarafından ilk iki halifenin yolundan gideceğini beyan ettiği için seçilmiştir.

Son halife; Bu dönem sıkıntıların başladığı ve başkaldırıların olduğu bir dönem olduğundan seçilmiş bir halifedir.

Peygamber Efendimizin vefatından sonra başa gelmiş 4 halife oldukça kaliteli ve düzgün bir yönetim biçimi sergilemişlerdir. Öyle ki devlet malını üstün ve kutsal saymış kendilerine ait olan işlerde devlet malını kullanmamışlardır. Halifelik ile Başkanlık sistemi karşılaştırma olayında ise Halifelik kesinlikle dünya düzeni içinde aranan en iyi ve en doğru yönetme biçimi ve sistemidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum Yap

AKP'den önce Türkiye'de hiç bir şey yoktu! | Yeni Iğdır - Haber Kanalı 13 Şubat 2021 - 20:18

[…] yerine hiç bir şeyin olmadığı o geçmişi kıyaslama olarak kullanmak ne kadar ilginç. Yönetim biçimi tam anlamıyla yoldan çıkmış bir şekilde […]

Cevapla

Yorum Yap