Herkes için adil bir emeklilik sistemi istiyoruz!

tarafından admin
35 Görüntüleme

Yakın zamanda EYT olarak kısaltılan Emeklilikte yaşa takılanlar olan bilinen 1999 öncesi çalışanların sesi duyuldu ve Cumhurbaşkanının açıklaması ise mücadelelerini nihayete erdirdiler. Peki bu adil miydi?

Emekli olmak her çalışanın hakkı. Tabi 25 yıllık bir çalışma sonunda emekli olmaya hak kazanmamak ise anlatımı çok zor bir durum. Bir işçiyi 25 yıl çalıştırıp, her ay için düzenli bir şekilde primlerini toplayıp ve sonra da sen daha çok gençsin seni nasıl emekli yapabiliriz demek mantıklı bir yaklaşım değil. Bizlere adil bir çözüm sunularak bu sürecin çözülmesi gerekmektedir. Herkes için adil bir emeklilik sistemi istiyoruz!

Emeklilik için olması gereken temel şart

25 yada 30 yıllık bir çalışma süresini tamamlamış her vatandaşa bu hakkın tanınması gerekmektedir. Bir işçinin çalışma süresi içerisinde kendine ait bir hayat oluşturması için ona zaman ve imkan oluşturulmalıdır. 3500 TL yada 5000 TL gibi komik rakamlar vererek de bu olayı düzenleyemeyiz. 25 yada 30 yıllık bir çalışmanın sonunda emekliliğe hak kazanmış vatandaşların tatminkar bir emeklilik maaşına da düzenleme getirilmelidir.

İşin özünde ise bu süreç seçim için kullanılan bir reklam veya kampanya malzemesi olmamalı. Bunun bir hak olduğunu ve yönetici pozisyonunda bulunan her bireyinde bunu bilmesi gerekmektedir.

1999 yılı öncesine geç ve el konulmuş haklarının geri verilmesi yaklaşık 2,5 milyon vatandaşımız için güzel bir haber ama geride kalan 25 yılını tamamladıktan sonra 15 yıldan fazla yaşının doldurmak için bekleyecek olan vatandaşın suçu ne. Neden adil bir sistem getirilmiyor.?

4 yıl milletvekilliği yapan biri yüksek maaştan emekli olabiliyorken bu ülkenin vatandaşı neden olamıyor. Vatandaşın emekli olması bu ülkeye yük getirebiliyor ama yüksek maaştan ve sadece 4 yıl milletvekilliği yapan bir kişi bu ülkeye yük getirmiyor. Umuyoruz ki bu süreç bir an önce adil bir düzene kavuşur ve bütün vatandaşlarımızı kapsayan bir düzenleme olarak yüz güldürür.

Herkes için EYT olmalı. Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşın.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yorum Yap