İslam’a göre dünya düz mü, yuvarlak mı?

tarafından admin
1927 Görüntüleme

İslam ve Kuran-ı Kerime göre dünyanın şekli nasıldır? sorusu çokça sorulmaktadır. Tabi bir de İslam ve Kuran yerine cevap veren insanlar var. İslam dininin ileri gelenleri, Işık kaynağı olan Kuranı kerimde dünyanın şekli ile ilgili bir açıklama var mı?

Dünyanın şekli ile ilgili olarak bir çok çalışma vardır. Bu çalışmalar insanların var olması ile başlamıştır desek de pekte yanlış bir bilgi olmaz. Tabi bir de sorulan sorulardan biri olan İslam’a göre dünya düz mü, yuvarlak mı? sorularının cevapları aranıyor. Kuran-ı kerim ışığında sizlere bu soruların cevaplarını vermeye çalışalım.

Bütün kainatı yokta var eden Allah Azze ve Celle Hazretleri için bilmediğimiz soruların cevapları çok basittir. Bu tarz soruların cevaplarını kuranda bizlere bildirerek bizleri bu sorulardan kurtarabilirdir. Tabi birde işin için de 1400 yıl önce yaşayan insanları düşündüğünüz de bu tarz fenni cevaplarla o insanları nasıl etkileyeceğinizi düşünsenize..

İslam’a göre dünya düz mü? bu soruya varan bazı insanlar kurandan bir kaç ayete dayanarak ifade ettikleri bilinmektedir. Bununla birlikte yine kurandan bazı ayetlere dayanarak dünyanın deve yumurtasına benzediği de ifade edilmiştir.

İslam'a göre dünya düz mü, yuvarlak mı?
İslam’a göre dünya düz mü, yuvarlak mı?

Kurana ve İslam’a göre dünyanın şekli “dehaa” kelimesi ile anlatılmıştır.

Dehaa kelimesi olarak ifade edilen kısım Naziat süresinin 30. ayeti kerimesinden geçmektedir.

Arapçası وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَٰلِكَ دَحَاهَا

Türkçe bir kaç meal:

  • Ve yeryüzünü de bundan sonra yaydı, döşedi.
  • Ardından yeri düzenleyip döşedi. ( Diyanet )
  • (30-33) Ondan sonra da yerküreyi döşedi. Kendiniz ve hayvanlarınız için bir faydalanma olmak üzere, yerden suyunu ve otlağını çıkardı ve dağları sağlam bir şekilde yerleştirdi. ( diyanet vakfı )
  • Bundan sonra da yeryüzünü döşedi. ( Elmalılı Hamdi )

Dikkat ederseniz döşeme olarak çevrilen Deha kelimesinin anlam itibari ile deve yumurtası olarak ifade edilmektedir. Deve yumurtasının da bilindiği gibi şekil olarak basık bir şekilde yuvarlak olduğunu biliyoruz.

Kehf süresinden anlatılan Zulkarneyn olayı ile dünyanın şeklini yorumlamak

Kehf süresinin 85 ile 90 ayetlerinde geçen yolculukta dünya ile ilgili çok ilginç bilgiler verilmektedir. Tabi burada da ilim kapısı yine bir birine düşmüş ve bir birinden farklı açıklamalarda bulunuyorlar. birde soruyu soralım. İslam’a göre dünya düz mü, yuvarlak mı?

“Biz ona dünyada geniş imkânlar verdik ve ihtiyaç duyduğu her konuda sebep ve vasıtalar ihsan ettik. O da batıya doğru bir yol tuttu. Nihayet batıya ulaştığında, güneşi âdeta kara bir balçıkta batar vaziyette buldu. Orada yerli bir halk bulunuyordu. Biz: ‘Zülkarneyn! İster onlara azab edersin, ister güzel davranırsın.’ Zülkarneyn şöyle dedi: ‘Kim zulmederse, biz onu cezalandırırız, sonra da Rabbinin huzuruna götürülür. O da ona benzeri görülmedik bir ceza uygular. Fakat iman edip makbul ve güzel davranışlar içinde olana, en güzel karşılık verilir ve ona kolay olan buyruklarımızı emrederiz, kolaylık gösteririz.’ Zülkarneyn bu sefer yine bir yol tuttu. Güneşin doğduğu yere varınca, onun, kendilerini sıcaktan koruyacak bir siper nasib etmediğimiz bir halk üzerine doğduğunu gördü.”(Kehf, 18/85-90)

Bu ayeti kerimelerde doğu ve batının en sonundan bahsedilmekte ve güneşin hem doğuşu hemde batışı net bir şekilde ifade edilmektedir. Bu ifadeler ise yine çok farklı şekillerde yorumlandığından dolayı sizlere birde dünyanın yaratılışı ile ilgili ayetleri sunarak biraz daha olayı netleştirmeye çalışalım.

İslam'a göre dünya düz mü, yuvarlak mı?

Kuran da dünyanın yaradılışı ile ilgili geçen ayetler

  1. “O, yeri yayıp döşeyen…” (Rad,13/3)
  2. “Yeri de yaydık, genişlettik ve oraya sağlam dağlar çaktık… ” (Hicr, 15/19)
  3. “Onu (yeryüzünü) da biz döşedik; gerçekten ne de güzel döşedik.” (Zâriyât, 51/48)
  4. “Bunun ardından yeri (iskâna hazır hâle getirmek için) yumurta biçiminde yaydı.” (Nâziât, 79/30)
  5. “Yeryüzü nasıl yayılıp hayata elverişli kılınmış?” (Gàşiye, 88/20)
  6. “Yemin olsun… yere ve onu yayıp döşeyene.” (Şems, 91/6)

Enbiya Süresine göre dünyanın düzeni ile ilgili açıklama

﴾Enbiya 30﴿ İnkâr edenler, gökler ve yer bitişik iken onları ayırdığımızı ve her canlıyı sudan yarattığımızı görmezler mi? Hâlâ inanmayacaklar mı?
﴾Enbiya 31﴿ Yeryüzüne onları sarsmasın diye sağlam dağlar yerleştirdik; kolayca yollarını bulabilsinler diye orada vadiler, yollar açtık.
﴾Enbiya 32﴿ Gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık. Onlar ise, gökyüzünün işaretlerine sırt çevirmektedirler.
﴾Enbiya 33﴿ O, geceyi, gündüzü, güneşi, ayı yaratandır. Her biri bir yörüngede yüzmektedir.

Dünya düz mü? yada dünya yuvarlak mı işte bu soruların yanıtlarını bakalım sizler nasıl yorumlayacaksınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yorum Yap