Market zincirlerine ürün satış yasağı getirilmeli

tarafından admin
579 Görüntüleme

Market zincirleri olan koskocaman marketler için şube açmak artık çok kolay. Neredeyse her sektörün ürününü kolaylıkla satabiliyorlar. Buda bütün iş kollarına büyük zararlar verdiği için acil olarak müdahale edilip her ürün satışları yasaklanmalı.

Büyük marketlerin başını çeken ve neredeyse Türkiye’nin köylerine kadar şube açan bu isimlerin oluşturduğu zarar vatandaşlar tarafından hissediliyor. Ürünlerin tek elden fiyat artışının da en büyük sebebi yine bu pazarı tekele dönüştüren marketlerdir. Ticaret bakanlığının acil bir şekilde Market zincirlerine ürün satış yasağı getirilmeli

Yeni bir düzenleme ile bekleyen Ticaret bakanlığının elektronik ürünlerin satışını yasaklayacağı bilgisi sızdırıldı. Tabi burada ki amaç perakende satış gerçekleştiren küçük ölçekli işyerlerinin daha fazla zarar görmemesi olarak ifade ediliyor. Bu market zincirlerinin şubeleşmesine göz yuman, her türlü ürünü satmasına olanak tanıyanların çok geç kalınmış bu düzenlemeleri hızlı bir şekilde hayata geçirilmeli.

Büyük market zincirleri bir an önce engellenmeli

Market zincirleri olarak bildiğimiz A101, Bİm ve Şok gibi marketler engel tanımaz bir şekilde büyüyor ve büyükleri her bir sektör için de felaket oluşturuyorlar. Küçük ölçekli sektörlerin yok olmasına sebebiyet veriyor, üreticilerin elinde kalan malları çok uygun fiyatlara toplayıp fahiş fiyatlara satabilmektedir. Yetkili mercilerin buna sessiz kalması da ayrı bir endişe konusudur.

Market zincirlerine ürün satış yasağı getirilmeli

Büyük market zincirleri bir an önce engellenmeli dediğimiz de öyle geçici engellemelerle bu iş olmaz market ürünleri dışında hiç bir ürünün satılmaması sağlanmalı.

düşünsenize;

  • Marangozluğa el atıyor ve mobilya satıyor.
  • Elektronik marketler gibi elektronik ürünler satıyor. ( TV, telefon )
  • Çiçekçiler gibi çiçek satıyor.

Bunu daha bir çok madde de çoğaltabiliriz. Market zincirlerine ürün satış yasağı getirilmeli

Sistemin tekelciliğe olan desteği

Sistematik bir şekilde oluşturulan bu iş kollarında amacın fiyat belirleme konusunda tekele dönüşmesinin önünü açmak oldu. Uzun bir zamandır bu süreçte gelişen hayat zorlukları vatandaşları oldukça büyük bir şekilde rahatsız ediyor. Bunun sebebi ürünleri uyguna alıp çok yüksek fiyatlara satmak olarak ele aldığımız da orta da çok büyük bir savaş var ama gören yok.

Güç kaynaklarının desteği ile bu işlerin yürüdüğü görmek çokta zor olmuyor. Güçlülerin desteği ile geliştirilen bu sistemde maalesef var olan yönetim mekanizması da yerini almış durumda. Fiyatlar arttıkça dışarında ithal ürünler getirmekte başka bir gelir kaynağı oluşturuyor. Bunların hiç birinin bu ülkeye ve vatandaşa faydası yok. Sistemin tekelciliğe olan desteği büyük ve yıkıcı zararlar veriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yorum Yap