Rant için kesilen ağaçların bedeli ağır olacak.

tarafından admin
335 Görüntüleme

Yemyeşil ve yaşanabilir bir dünya ile gözlerimizi açtık. Dünyayı korumak ve daha da yaşanır bir yer olması için çabalamak gerekirken, hırslarımız ve daha fazlasını istememiz nedeniyle yok etmeye yüz tuttu. Ağaçların dünya düzeninde ki önemini anlamak zorundayız. Dünyanın yaşanacak bir yer olması için doğal süreci olan Ağaçları korumalıyız.

Rant için kesilen ağaçların bedeli ağır olacak.” derken insanların aç gözlülüğü dünyanın sonunu hazırlıyor. Ağaçlanmış alanlarda imar alanları oluşturmak için kasti orman yangınları oluşturmak bu süreçte en büyük oyun olarak karşımıza gelmektedir. Kesilen ağaçlar günü kurtarmak için belli bir getiri sağlayabilir ama dünyanın düzeni için sonumuzu hazırlayan kötü bir gidişata doğru bizleri sürüklemektedir.

Dünya düzeni için ağaçların ne kadar önemli olduğunu sizlere bir kaç özel başlıkta sizlere hatırlatırken, bir yandan da ormanların ve ağaçların yok edilmesi ile ortaya çıkacak olan kötü senaryoyu da sizlere aktarmaya çalışalım. Yemyeşil bir dünya için bol bol ağaç dikmek zorundayız.

Dünyanın ve insanların Ağaçlar ve ormanlara olan ihtiyacı

Rant için kesilen ağaçların bedeli ağır olacak.

Öncelikle doğal kaynaklara olan katkıları ile dikkatleri ağaçların üstüne çekmek ve daha sonra da ağaçların faydalarını da aktararak önemini detaylı olarak anlamaya çalışalım. Ağaçların yeşil kalması küresel ısınmanın önüne geçmek için bizlere büyük bir yardım sunarken bizler ısrarla bunu görmek istemiyoruz. İnsanlar artık tüketici bir toplum olduğundan sadece tüketmeye odaklanmış ve ağaçların ne kadar gerekli olduğunu umursamıyor bile. Rant için kesilen ağaçların bedeli ağır olacak. derken faydalarını okuduğunuz da ne kadar haklı bir serzeniş olduğunu göreceksiniz.

Ağaçların dünyaya faydaları

Hem dünya için hem de doğal süreç için ağaçları tanıyalım:

 • Küresel Isınma ile mücadele eder ( Dünyanın sonunu getirecek en kötü senaryo için muhteşem bir engel olabilirken bizler bunu görmek istemiyoruz )
 • Havayı temizlemek ağaçların faydaları arasındadır ( hem dünya için hemde insanlar için bedava havayı temizleyen bir doğal hediye )
 • Sel riskini azaltırlar ( Doğal süreçte seller büyük felaketleri getirir işte bunlar için ağaçların kadar önemli olduğunu bir kez daha görebiliriz )
 • Toprak ve rüzgar erozyonunu engellemeye yardımcı olurlar. ( Kaymalar doğal süreçte dengenin bozulması ve gerekli kullanıma uygun olan noktaların yok olmasına sebebiyet verirken, sadece dikkatle yetiştirilmiş bir ağacın bunları da engellediğini bilmemiz gerekiyor )
 • Havanın nemlenmesini sağlarlar. ( Havanın nemlenmesi süreci yine de dünyanın ve toprağın ihtiyaç duyduğu su döngüsüne de yardımcı oluyor. )
Ormanların ve ağaçların faydaları

Ağaçların İnsanlara faydaları :

 • İnsanların yaşamlarında Sokakları ve şehirleri daha serin yaparlar.
 • Hem insanları hem de insanların geleceğimizdir çocuklar için; zararlı güneş ışınlarından korurlar.
 • İnsanlar ve hayvanlar için temel besinler sağlarlar.
 • İnsanların sağlığı üstünde ciddi etkileri var. Psikolojik olarak şiddeti engellediği görülmüştür.
 • Mevsimler arasında ki geçişleri romantik duygusal ve muazzam bir şekilde bizlere gösterirler.
 • Hem insanlar için hemde hayvanlar için ciddi barınma olanakları sunar.
 • Yenilebilir enerji kaynaklarından sayılırlar ve insanların da günümüz de ne kadar çok ihtiyaç duyduğunu düşünürsek enerjinin ve ağaçların da önemini anlamış oluruz.

Bunun gibi bir çok özellik eklenerek faydaları arttırılabilir. Bizlerin bu faydaları öğrenmek yerine bir an önce ağaçlara önem vererek ormanlar oluşturmamız gerekmektedir. Büyük güçlerin rantları ve çıkarları uğruna ormanlarımızı yok etmemeliyiz. Rant için kesilen ağaçların dünya ile birlikte insanları da yok ettiğini anlamamız gerekiyor. Bu bedeli ağır bir şekilde vermek istemiyoruz.

Yeni dünya düzeninde bir çok değişiklik görülmektedir. Teknolojik olarak gelişen dünya da teknoloji insanları yok ederken, insanlar da ormanları ve ağaçları yok ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorumlar

İslam'a göre dünya düz mü, yuvarlak mı? | Yeni Iğdır - Haber Kanalı 24 Ocak 2021 - 15:22

[…] Dünya düz mü? yada dünya yuvarlak mı işte bu soruların yanıtlarını bakalım sizler nasıl yorumlayacaksınız. […]

Cevapla
Öğretmen 28 Ocak 2021 - 07:02

Yemyeşil bir dünya için mücadele etmek yerine sürekli ağaçları kesip villalar, hoteller dikmeye devam ediyoruz. Utanmadan kundaklanan ağaçlar için terör faaliyeti diyerek olayı farklı boyutlara taşıyoruz. Oysa ki bunlar üst düzey yönetimde olan insanlar.

Cevapla

Yorum Yap