SSK’yı anlatmaya çalıştığı Z kuşağına İşkur’u öğretmek

tarafından admin
367 Görüntüleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin temsilcilerine öyle bir talimat verdi ki inanılmaz. Z kuşağını hedef alan talimatta SSK’yı iyi anlatın. Hastanelerde rehin alınan hastaları, ilaç kuyruklarını iyi anlatmamız lazım dedi. Tabi Z kuşağına bunu anlatmanın nasıl bir faydası olabilir?

Öncelikle Kılıçdaroğlunun başkanlık ettiği dönemi iyi bilmek gerekiyor. Karşılaştırma yaparken elbette eleştirebiliriz ama günümüz koşulları ile o günleri karşılaştırmak hiç doğru değil. Çünkü 1998 yılında sürekli gündem olan hastanelerde rehin alınan hastaların varlığı, gece karanlığında ilaç alma kuyrukları elbette ki bu ülkenin yaşadığı gerçekler arasında yerini aldı.Peki SSK’yı anlatmaya çalıştığı Z kuşağına İşkur’u öğretmek nasıl bir şey!

Üçlü koalisyonun olduğu hükümet sistemi Mesut Yılmaz liderliğinde yönetiliyordu. Hem üçlü koalisyonun olması hemde zor zamanlar geçiren sistemin bütün yükünü getirip SSK’yı yöneten kişiye yıkmak doğru değil. Çünkü sistemi bir şekilde olayların yürütüldüğü merkezi sistemlerden gelen emirler doğrultusunda bazı şeylerin yapıldığı bilinmektedir.

Şimdi SSK ile SGK’yı karşılaştıralım

1998 yılında SSK kuyruklar, acılarla doluydu. O günkü koşullar da bunları yaşayan halk unutulmaz bir döneme tanıklık ettiler. Tabi o gün hükümeti yöneten kimselerin hiç bir sorumluluk almaması, bütün suçlunun KILIÇDAROĞLU olarak tanıtılması hiç doğru değil. Şimdi SSK ile SGK’yı karşılaştıralım

  • O gün ilaç kuyrukları vardı – Şimdi ilaç kuyrukları yok
  • O gün hastanelerde kuyruklar vardı – Şimdi kuyraklar evde bekleniyor
  • O gün şartlarında hastane sıkıntısı çok büyüktü – Şimdi hastaneler devlet parasıyla yapılıyor ama yandaşlara hasta garantili olarak devrediliyor.
  • O gün 1998 di – Şimdi 2021 adamlar uzaya çıkıyor
  • Geçmişi ve SSK’yı hedef almak ancak hiç bir şeyi başaramamış kimselerin işi olur

Gibi bir çok konu ile karşılaştırmalar yapılabilir. İşin tirajı komik durumu ise biz neden geçmişi günümüzle kıyaslıyoruz. Bir yandan dünyanın kıskandığı bir devlet olduğumuzu iddia ediyoruz ama kıyaslamaya gelince de 1998 yılını gösteriyoruz.

Satılan ve garantili devredilen sağlık sistemine döndük

SSK'yı anlatmaya çalıştığı Z kuşağına İşkur'u öğretmek

Z kulağında bulunan bir genç birey 19 yıldır sizleri gördü ve sizlerin yaptıkları ile büyüdü. Şimdi bunlara geçmişi anlatmanız bir şeyi değiştirmeyeceği gibi 19 yılın faturasını ödeyeceği seçim zamanı bekliyor. Satılan ve garantili devredilen sağlık sistemine döndük . Devletin vatandaşlarından topladığı vergi paralarını nasıl yandaş şirketlere aktardığını görebiliyor, vergi paraları ile yapılan hastanelerin nasıl Müşteri hasta garantisi ile devredildiği görebiliyor.

SGK tarafından toplanan işçilerin parasına nasıl el konulduğunu, işçilerin tazminatına bile nasıl göz diklerini de görüyorlar. Yargıladığınız o günlerde SSK vatandaşları 40 yaşında emekli ediyorken şimdi ki SGK 65 yaşında mezarda emekli ediyor. SSK’yı anlatmaya çalıştığı Z kuşağına İşkur’u öğretmek

AKP iktidarı kendini 1998 yılıyla karşılaştırıyor

AK parti 19 yıllık imparatorluğunun kıyaslamasını kıskandığını iddia ettiği Almanya, Fransa, İngiltere ile yapmak yerine 1998 yılında genel müdürlük yaptığı SSK genel müdürü Kemal Kılıçdaroğlu ile yapıyor. geçmişle kıyaslama yapmak yerine ders alıp daha iyisi yapmak neden zor oluyor. AKP iktidarı kendini 1998 yılıyla karşılaştırıyor bu karşılaştırmanın da amacı hiç bir şey yapmadıklarını göstermektir.

Bugün insanlar işsizlik kuyrukları oluşturup İŞKUR kuyruklarında yok oluyor, hatta iş bulma umutlarının yok olduğu bir duruma geldilerse iyice düşünmek lazım. Z kuşağı umuyoruz ki yaşadıkları ile karar verirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 Yorum Yap

Nazlıcan Görmüş 5 Şubat 2021 - 19:56

Koskocaman 19 yıllık bir yönetim dönemi sonunda geldiğimiz nokta 1998 yıllarında yönetilmiş SSK kurumu ve Kılıçdaroğlu.

19 yıl hiç bir şey yapılmamış ve bunun kıyaslamasını ise z kuşağının hiç hatırlamadığı yıllar oldu. 19 yaşına gelmiş bir gencin gördüğü tek şey 19 yıllık adam kayırma, hırsızlıklar, liyakatsiz bir idare şekli. Buna İşkurda ki işsizlik kuyruğunu nasıl anlatacaksınız bunu düşünün.

Cevapla

Yorum Yap