Tekelleşen büyük market tehlikesini kimse görmüyor!

tarafından admin
924 Görüntüleme

Büyük marketler olarak Türkiye’nin her noktasına şube açan ve kişi ile koca marketi işleten bu tekelleşen firmalar büyük bir tehlike yaşatırken kimseler bunu görmüyor ve tam tersi küçük esnafların tekelleştiğini düşündürüyor. Tekelleşen büyük marketler A101, BİM ve Şok marketler zinciridir.

Gıda ürünlerinde artışların her hafta düzenli bir şekilde artmasının ardından halkın haklı isyanı sonunda TV ve devlet erkanı tarafından yanıt buldu ama buldu yanıtta yine halkı yanlış yönlendiren bir saçmalık oldu. Küçük marketlerin, esnafın tehdit edildiği, bu artışların onlar tarafından yapıldığı halkın anlaması için özellikle vurgulandı. Tekelleşen büyük market tehlikesini kimse görmüyor! diyoruz ama bizi de duyan kimseler yok.

BİM,ŞOK ve A101 gibi büyük marketlerin 5000 üzerinden şubeye sahipler. Öyle ki hem gıda ürünlerinde fason çalıştırıyorlar hemde sömürü mantığı ile iş yapıyorlar. Açtıkları her şubede 2 yada 3 kişi çalıştırıyorlar. Şimdi bu marketleri biraz yakından tanıyalım. Gerçekten bu market zincirleri tehlike oluşturuyorlar mı, oluşturmuyorlar mı? görelim.

Gıda ürünlerinde ortak karar alıyorlar

Gıda sektöründe devleşen bu marketler, sadece gıda ürünleri değil sebze-meyve, mobilya, elektronik gibi bir çok ürünü de satmayı ihmal etmiyor. Hem ülke ekonomisinde çarkları çeviren onca işletmenin önünü kapatıyorlar hemde piyasaya büyük tehlike oluşturuyorlar. Gıda ürünlerinde ortak karar alıyorlar bunu da izah edelim.

Piyasayı elinde bulunduran bu firmalar alacakları ürünleri istedikleri gibi fiyatlandırabiliyorlar. Hiç bir yetkili müdahale bile edemiyor. Örnek olarak bir mağazaya yapılan bir denetleme sonrasında kusurlu ve fahiş fiyat tespit etti. O mağazaya ceza kesti. Bu bir şeyi değiştirecek mi, hayır çünkü zaten o cezanın bir kaç katını kazanmıştır. Küçük esnafı suçlamak yerine bu marketlere dur denilmeli.

Büyük marketler vatandaşı da sömürüyor

Tekelleşen büyük market tehlikesini kimse görmüyor!

Binlerce mağazası bulunan bu şirketler satacakları ürünleri piyasanın çok çok altından alıyorlar. Malı fasondan alırken fasonun gözünün yaşına bakmadan bir çok ağır şart sunarak sözleşme imzalatıyor ve sömürüyor. Fason firmasının verdiği bütün ürünlerin sorumluluğuda yine bu firmaya ait. Gelen iadeler, kusurlu ürünler gibi bir çok detay fason firmasına fatura edilir. Ödemeye gelince de peşin ödeme söz konusu değil. Elinde ki ürünü satıp parasını başka kulvarlarda kullandıktan sonra ödemeyi yapıyor.

Büyük marketler vatandaşı da sömürüyor yani sadece sattığı ürünlerle değil, üretici olan vatandaşlarımızı da sömürmeye devam ediyor. Tabi bu sürecin işleyişi büyük bir destekle yapılabilir. Devlet gücünü elinde bulunduran bu şirketler doğal olarak bu rahat fiyatlarla oynama yapabiliyorlar.

Büyük tehlike görmek yerine yine suçlu vatandaş

Artık alıştık değil mi? halkı suçlamak ve halkta suçlu olduğunu hemen kabul ediyor. Tekelleşen büyük market tehlikesini kimse görmüyor!

Üretici ürettiği ürününü 1 TL ile satarken bunu alıp işleyip marketlere satan nokta ise 8 TL ile satış yapıyor. Peki bu süreçte 1 lira olan ürün nasıl bir işlemden geçmiş olabilir ki bu kadar masraf çıkıyor ve ürün fiyatından artış oluyor. Yani bu ürünü alabilecek güçte olan şirketler var bunlarda söylediğimiz gibi A101, BİM ve Şok marketleridir. Devletin bir an önce bunlara dur demesi ve her ürünü satmalarına yasak getirmeliler. Her köşe başına şube açmalarına izin verilmemeli. Yoksa her zaman olduğu gibi Büyük tehlike görmek yerine yine suçlu vatandaş olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 Yorumlar

Market zincirlerine ürün satış yasağı getirilmeli | Yeni Iğdır - Haber Kanalı 12 Şubat 2021 - 06:31

[…] daha bir çok madde de çoğaltabiliriz. Market zincirlerine ürün satış yasağı […]

Cevapla
Türkiye'de zamlı elektrik faturası manzaraları | Yeni Iğdır - Haber Kanalı 6 Şubat 2022 - 16:54

[…] Tekelleşen marketlerin zararlarını da okumak isterseniz Tıklayın […]

Cevapla

Yorum Yap