Türk eğitim sisteminin sorunu: Öğretemiyor olması

tarafından admin
581 Görüntüleme

Türkiye’de eğitim sistemi sürekli sorunlu ve sürekli değişimlerle kafaları karıştırmaya devam ediyor. Bütün eğitim sistemimiz öğretmeme üzerine kurgulanmış. İşte gerçek bir eğitim sisteminde olması gerekenlerle bizim eğitim sistemi arasında ki karşılaştırma.

Öncelikle Youtube üzerinden izlemiş olduğum bir kariyer videosunda çok ilginç ve bir o kadar da eğitici bir video izledim. Bir eğitimcinin hayalleri ve kurduğu eğitim dünyasında aldığı başarıları dinlerken çok etkilendim. En çok etkilendiğim kısmı ise; “Ve gördüm ki bana okumayı öğretmemişler, bana topluluk karşısında konuşmayı öğretmemişler, bana esas öğrenmeyi öğretmemişler.” sözleri oldu. Türk eğitim sisteminin sorunu: Öğretemiyor olması dediğimiz de geçmişi görüyor ve ona göre değerlendirmelerimizi sunuyoruz.

Cümleyi defalarca okudum ve ne kadar basit ve bir o kadar da net bir hedefi vurma olmuş. Bu eğitim sistemi ile yetiştirdiğimiz çocuklarımızdan ne bekliyoruz!

Gerçek bir eğitim sistemi ile karşılaştırma

Türk eğitim sisteminin sorunu: Öğretemiyor olması

Eğitim denildiği zaman öğrenmek ve öğretmek gelmektedir. Ülke olarak eğitim konusunda maalesef çok fazla gerideyiz. Amacımız kaliteli kişi yetiştirmek değil, okuduğunu anlamayan, cahil bireyler yetiştirmek oluyor. İşte sizlere bir kaç farklı pencereden olaya bakış açınızı değiştirecek yaklaşımlar. Gerçek bir eğitim sistemi ile karşılaştırma yapacağımız zaman kritemiz

Öncelikle okumanın ne kadar önemli olduğunu anlatmalı ve bunun için mücadele etmeliyiz. Beyin hücrelerinde ki nöronların en hızlı yakılma yöntemlerinden biri sürekli ve hızlı okumaktan geçiyor. Sürekli okumakla sadece nöronları yakmıyor bir de kelime dağarcığınızı genişletiyor ve devasa bir hazineye dönüştürüyorsunuz.

Önce hedef belirlemeliyiz?

Okul çağına gelmiş yada okuyan çocukların hiç birine hedef vermeden okutmaya çalışıyoruz. Çocukların hepsi tek tip okuma modeli ile tek tip olarak yetişiyor. Oysa ki çocukların yetenekleri keşfedildiğinde hepsinin bir birinden farklı olduğu ve hepsine hedefe vermenin ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. Güçlü hedefler ve hayaller için sürekli okumanız gerekiyor. Çünkü o hedefler ve hayaller anca o şekilde netleşir ve önünüze dökülür.

Neden bana okuduklarımı anlamamı öğretmediler?

Düşünsenize okuyorsunuz ve anlamıyorsunuz. Bazen hızlı okumanın da bir anlam ifade etmediğini görebilirsiniz. Önemli olan okuma eylemi sonunda geriye döndüğünüz de tekrar hatırlıyor olmanızdır.

Öncelikle okumayı bilmiyorsunuz, öğrenmeyi öğrenememişsiniz ve insanlarla konuşma konusunda yetersiz kalıyorsunuz. İşte bunların hepsi 12 yıldan fazla vakit geçirdiğiniz eğitim kurumlarında gerçekleşiyor. Peki okullar ne işe yarıyor?

Yarış atları gibi sürekli yetiştirilmek ve sınav zamanı geldiğinde yepyeni bir düzenle karşılaşmak işte bunlarun hepsi çok beğendiğimiz eğitim sistemimizin vazgeçilmezidir. Türk eğitim sisteminin sorunu: Öğretemiyor olması demek tek başına yeterli değil, konuşamıyoruz, öğrendiğimizi anlayamıyoruz ve tamamen ezberci bir zihniyet olarak yetişiyoruz. Bu kadar eğitimden sonra yetişen bireyin üniversite mezunu olduktan sonra ki sürecini de birlikte okuyalım.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yorum Yap