Üniversiteli işsizler neden artıyor?

tarafından admin
1023 Görüntüleme

Üniversite bitiren her genç için iş bulmak zorunda değiller diyerek işin içinden çıkmak topu taca atmak kadar kolaydır. Tabi bir Türkiye de üniversitelerin kalifiye olmaması, Üniversitelerde vatana millete hayırlı evlat yetiştirmek yerine para kazanma hırsı kaliteyi düşürüyor.

Türkiye de işsizler ordusuna üniversiteli gençlerin de girmesiyle birlikte ortaya baya acınası bir tablo çıkıyor. İşin içinde neden “üniversiteli işsizler artıyor ” sorusu cevap bulamayan büyük bir sorundur. Üniversiteli işsizler neden artıyor?

Hayatının yarısını okumaya vermiş ve bu okuma süreçleri tamamlanınca doğal olarak iş isteyecek ve okudukları bölüme uygun iş isteyeceklerdir. Türkiye de iş bulma o kadar kriterleri yüksek, yada kaliteli bir düzen değil aksine; adam kayırmanın olduğu, işin ehli olmayan kimselere işlerin verilmesi, ucuz işçi çalıştırmak adına yurt dışından gelen vatandaşların çalıştırılması gibi bir çok etken söz konusu olduğu için üniversiteli işsizler artıyor.

Üniversitelerin üç kuruş para için bol bol mezun vermeleri sorunu

Üniversiteli işsizler neden artıyor?

Türkiye de üniversitelerin en büyük sorunlarından biri mezun vermek için yarıştıklarıdır. Mezun veren üniversitelerin tek amacı daha fazla öğrenci alarak para kazanmadır. para kazanma hırsı eğitim sisteminde zayıflığa neden oluyor. Üniversitelerin üç kuruş para için bol bol mezun vermeleri sorunu ülke ekonomisine de kötü etkileri oluyor. Üç kuruş para için yaşattıkları sorunu izah etmek anlat anlat bitmez. Türkiye de bu sorunları bulunan gençlerin umutları da yok olmaktadır. Bulunan çözümler kalıcı değil aksine günü kurtarma odaklı olduğundan çözümde bulunamıyor. Türkiye artık sorunların çözüm bulmadığı gerçeği ile karamsarlığı arttırıyor.

Mezun verme sorunlarında temel kriter kalifiyeli elemanlar yetiştirmek yerine, para odaklı gençler yetiştirmeyi hedeflediklerinden dolayı sürekli gündem oluyorlar. Oysa ki üniversitelerin çok fazla öğrenci kabul edip, mezun etme konusunda çok titiz ve dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Üniversitelerin eğitim sisteminde ki sorunu

Eğitim sistemi demek düzenlenmiş, hedefleri ve amacı olan bir düzen demektir. Dünya sıralamasına girmekte zorlanan Üniversitelerimiz oldukça acı bir tablo içindedirler. Üniversitelerin eğitim sisteminde ki sorunu anlamak için dünya genelinde üniversitelerin nasıl eğitim verdiği, ülkeleri için nasıl kalifiyeli elaman yetiştirdiğini bilmek lazım.

Gerçek bir eğitimle Okuyan gençleri eğitmeli, öğretmeli. Tabi işin için okumak isteyen herkesi kabul edeceksiniz ama hak edenleri mezun edeceksiniz. Bu şekilde hem yılda bir 100 binlerce genç mezun etmek yerine 10 bin civarında mezun vereceksiniz. Bu mezunlarda kalifiyeli elamlar olarak Türkiye piyasasında rağbet görecektir. İşsizlik sorunu artık Üniversiteli gençler için bitmiş olacaktır.

Türkiye de Üniversitelerin eğitim sisteminde ki sorunu çözüm isteyen bir sorun değildir. Daha fazla nasıl para kazanır ve gençleri nasıl cahil bırakırız esası üzerine kuruludur.

Gelecek vaat eden üniversiteler nasıl olmalı

Gerçek eğitim veren, kalifiyeli kişiler yetiştiren, ülke için hayırlı evlatlar yetiştiren üniversitelerde olması gereken maddeler:

Gelecek vaat eden üniversiteler nasıl olmalı

  • Okumak isteyen herkese kapıları açık olmalı
  • Eğitim sistemi eşit ve geliştirici olmalı
  • Eğitim sisteminde para odaklı mekanizmalar olmamalı
  • Her yıl öğrenci mezun etmek için yarış yapmamalı
  • Mezun sayısı oldukça zor ve mezun olanlarda gerçekten hak etmiş kişiler olmalı
  • Üniversite de 2 yıl başarılı olamayanlar için teknik ve mesleki okullar yönlendirilmeli
  • Üniversiteye başvuran herkesin mezun olması söz konusu değildir. Önemli olan mezun olamayacak kimselere mesleki ve teknik okullardan eğitim görmelerini sağlamak olmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 Yorumlar

Nazlıcan Görmüş 5 Şubat 2021 - 19:48

Üniversiteli genç işsizlerin en büyük sorumlusu yönetim kadrosunun gelecek vaat eden genç nesiller yerine itaat eden, cahil nesiller yetiştirmektir.

Cevapla
Türk eğitim sisteminin sorunu: Öğretemiyor olması | 23 Nisan 2021 - 14:57

[…] ve tamamen ezberci bir zihniyet olarak yetişiyoruz. Bu kadar eğitimden sonra yetişen bireyin üniversite mezunu olduktan sonra ki sürecini de birlikte […]

Cevapla
Geleceğin yeni meslekleri neler olacak? | Yeni Iğdır - Haber Kanalı 14 Mayıs 2021 - 16:43

[…] bunu söylediğiniz de yok daha neler bizler uzaya 4 şeritli yok yaptık siz ne diyorsunuz derler. Üniversiteleri bu konu ile ilgili çok zayıf çalışmaları olduğunu umit […]

Cevapla

Yorum Yap