WhatsApp ve diğer uygulamalar güvenli mi?

tarafından admin

WhatsApp en son Gizlilik kurallarını güncelleyince yer yerinde oynamıştı. Özellikle üçüncü şirketlere verilerin paylaşılacağı kullanıcılar tarafından büyük bir tepki ile karşılaştı. Kullanıcıların büyük göçü ise diğer iletişim uygulamalarının işine geldi. Peki WhatsApp ve diğer uygulamalar güvenli mi?

Whatsapp iletişim uygulaması gizlilik politikası ile ilgili olarak kişisel verilerin paylaşılacağı, bu bilgilerin Facebook gibi üçüncü şirketlerin kullanımına sunulacağı ile ilgili çıkan haberler çok büyük bir tepki ile karşılandı. WhatsApp ise tepkilerden doğan büyük göçüm önüne geçemeyince Gizlilik politikaları ile ilgili bir çok açıklama yapmasına rağmen bir türlü engel olamadı.

Sonunda geri adım atıldı ve bu sürecin bir kaç ay ertelemeli olarak aktif kalacağını duyurdu. Peki bu durumda büyük göç maruz kalan diğer iletişim uygulamalar ise Signal, Bip, Telegram gibi tercihler peki ne kadar güvenli?

Mesele Kişilik haklarını korumak ise; gizlilik kurallarına kim uyuyor?

WhatsApp uygulamasını satın alan Facebook daha önce kişisel verileri izinsiz kullandığı ve ABD seçimlerinde etkili bir süreç gerçekleştirdiği bilinmektedir. Şimdi Facebook WhatsApp kullanıcılarının gizlilik politikasını değiştirerek kişisel verileri kullanmaya çalışacak. Peki bu süreçte WhatsApp gerçek niyetini ortaya koymuşken, diğer uygulamalar ne kadar güvenli?

Telegram Ruslara ait bir uygulama, Signal ise Elon Musk’a ait bir uygulama. Tabi bir de yerli uygulama olan Bip var. Bütün bu uygulamalar telefonunuz da olan bütün içeriklere ulaşımı izin hakkı istiyor. Yani ABD değildi, Rusya, Türkiye veya Elon beyin kullanmasına izin veriyorsunuz. WhatsApp ve diğer uygulamalar güvenli mi?

WhatsApp ve diğer uygulamalar güvenli mi?

Peki insanlara kime güvenecek!

Verilerin kullanımı ile ilgili olarak bir önceki paylaşımımız da verilerin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu verilerin kullanımı hem ticari olarak büyük bir sermaye sağlayacak hemde siyasi olarak çok büyük bir strateji belirleyecektir.

Yeni dünya düzeninde hiç bir şirketin güvenli değil. Güven tamamen insanların rahatlığı ile ilgili olarak basitleştirilmiş. “Yav benim takip edilecek ne verim var” diyerek bu süreci basitleştiriyor ama gelecek nesiller için bu süreç oldukça sancılı olacaktır.

Kullanılan uygulamalarda ki gizlilik politikaları hiç bir şekilde okunmadan ileri ileri diyerek kabul ediliyor.

Related Posts

1 Yorum Yap

Öğretmen 28 Ocak 2021 - 06:59

Hayatının her aşamasını belli şirketlerin insafına bırakmış olan insanlar için bu tür istekler çok olmamalı. Zaten gizli saklı bir şekilde bu verileri kullanıyorlar. Utanmadan bir de izin istiyorlar

Cevapla

Yorum Yap