Yangınlardan sonra sorulacak en önemli sorular

tarafından admin
649 Görüntüleme

Türkiye’nin doğal afet mücadelesi gittikçe kötü bir tablo çizmeye devam ediyor. İnsanların en temel ihtiyacı olan oksijenin en temel kaynaklarından biri olan ağaçlar ve ormanlar yanıyor bizler nefessiz kalıyoruz. Doğal afetler de yaşanan yıkımlar, can kayıpları bu süreci üzücü bir hale getiriyor. Burada önemli olan doğal afetlere karşı nasıl bir hazırlığa sahip olduğumuzdur.

132 farklı noktada çıkan yangınlar can kayıpları, yerleşim bölgelerinin terk edilmesi, hayvanların telef olması olarak karşımıza çıktı ve halen devam eden bu yangınlar söndürülmeyi bekliyor. Canla başla çalışan vatandaşlar ve yetersiz kalan devlet güçleri devam ediyorlar. Şimdi bu süreci bir tarafa bırakarak gerçek sorulara dönelim. Yangınlardan sonra sorulacak en önemli sorular

Doğal afetler bütün dünyayı ilgilendiren ciddi sorunlardan biridir. Bu nedenle ülkelerde yönetimi ele alan hükumetlerin de bu konuda çalışma gerçekleştirmesi ve bu süreçler için ciddi fonlar oluşturarak anında müdahale etmesi gerekmektedir. Doğal afetlerde yangınlar, pandemi, sel ve deprem bir bir çok süreçle karşılaşma ihtimali yüksek olan bir yapıya sahip olduğumuz da hazırlıklı olmamız da gerekmektedir.

Peki biz hazır mıyız?

Yangınlardan sonra sorulacak en önemli sorular

Vatandaş bu süreçte yalnız bırakılıp ve manevi duyguları ön plana çıkartan bir süreçle bu durumu çözmeye çalışmak hiç doğru değil. Bu vatandaşlar vergi ödüyorlar ve doğal olarak bu vergilerin karşılığını da görmek isterler. Bizler bu süreci nasıl görüyoruz IBAN olarak görüyoruz.

Yangınlar neyi işaret ediyor!

Türkiye de yangınlar sürekli beton yapılan için inşaa alanı oluşturmuştur. Bu yangın süreçleri de sürekli terör örgütleri üstüne atılmıştır. Tabi işin sonuna baktığınız da yangını çıkartan terör örgütü ama sefasını süren ise oraya otel, konut gibi yapılan dikenler oluyor.

Elbette ki ihmal söz konusu olabilir. Hem ihmal hem de kasıt olabilir mi?

130 nokta da çıkan yangının kasıtlı olması söz konusu değil kesinlikle kasıtlı olarak yapılmıştır. Kasıtlı olarak yapılan bu felaketin yıkımı da çok büyük oluyor. İnsanlar canları ile uğraşırken aklımıza bazı sorular geliyor.

  • Türkiye doğal afetlerde nerede?
  • Yangın için müdahale edecek ekiplerin ve ekipmanların eksikliği ne düzeyde?
  • Devletin itibarında yangın uçağı almak yok mu?
  • Ormanlar yanarken IBAN isteyip, “Milletimiz cömerttir” demek doğru mu?
  • THK’da olan yangın uçakların neden kullanılmadığı yada kullandırtılmadığı?
  • Neden yangın uçağımız yok?
  • Doğal afetler konusunda neden sürekli olayımız teröre geliyor?

Erdoğan imzasıyla Orman arazileri Turizm yatırımcılarına açılıyor!

Bir yandan canımız yanıyor, ciğerimiz yanıyor diyeceksiniz ve yangınların halen devam ettiği bir günde tahrik eden kararlara imza atmak gerçekten samimiyeti yok ediyor. Turizmi koruma adı altında getirilen yasanın yatırımcıların iştahını kabartacak türden olacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanının belirleyeceği bu alanları bekleyip göreceğiz.

Türkiye de canlar yanıyor, ormanlar yanıyor birileri de düşmüş et derdine.

Yangınlardan sonra sorulacak en önemli sorular

İşte kanunun en özet açıklaması:

Kanunun 1’inci maddesi ‘d’ fıkrasına göre, ‘Kültür ve Turizm gelişme Bölgeleri dışında kalsa bile’ orman arazileri ‘kamu yararı’ kapsamına alınarak turizm yatırımcılarına açılabilecek, “Yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan” edilecek bu alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabilecek.

İtibar sadece Cumhurbaşkanına mı özel!

Bir hükümetin itibar diye devlete yakıştırdığı o özel durumun vatandaşa hizmet olması gerekmektedir. Tabi bizde durum millet aç olsa bile devlet yaşasın zihniyeti yüzünden Emevi dönemi saraylar ve saltanatla yüz yüze kalmışlar. Aşırı israfın yapıldığı, bütün dünyanın ne olduğunu bildiği halde halen pembe rüyaları insanlara izlettirmek bu itibarın bir parçası haline gelmiş.

İşte durum tamda bu nokta patlak veriyor.

Yangınlar devletin üstlenmesi gereken görevi neden IBANlı vatandaşlar yapıyor. Verilen vergilerin karşılığını almak isteyen bizler feryat figan yardım dilenirken birilerinin yine bizim vergilerimiz de kendi adına hazırlattığı çayları fırlatması doğru mu?

Sorulacak bir çok soru içerisinde en önemlisi ne zaman vatandaş olacağız?

Yangıların bittikten sonra ne olacak?

Bu ülke hiç bir zaman utanmıyor ve hiç bir zaman da tedbir denen kavramı uygulamıyor. Devletin yönetim kadrosuna gelince tedbir ve koruma onlar için vazgeçilmez olurken, vatandaşları ilgilendiren durumlar için anca Milletimiz cömerttir deyip hesap numarası vermek oluyor.

Her fırsatta beş dakika da alırız dediğimiz Yunanistan’ın bile 30 dan fazla yangı uçağı varken bizim sadece 3 uçağımızın olması ne kadar tirajı komik değil mi?

Bu millete hizmet etmenin zamanı gelmedi mi?

Doğal afetler olarak;

Deprem

Yangın

Sel gibi ciddi sorunlarımız varken geçici ve milleti kandıracak siyasi polemiklerle bu süreci bitirip bir an önce kalıcı çözümler üretmenin zamanı geldi.

Sürekli vatandaşın sırtına yüklenip yan gelip yatmak bu işin siyasi kısmı olarak etik olabilir ama devlet adamı bünyesinde bu durumun kabul edilir bir tarafı yok.

Yangınlardan sonra sorulacak en önemli sorular ve cevaplarını bulmadığımız kandırma cevaplarla devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Yorum Yap