Yeni dünya düzeni: Veri ( data )

tarafından admin
482 Görüntüleme

2020 yılından sonra dünya yeni bir düzenle tanışmak zorunda kaldı. Bu düzende teknolojik gelişmeler ileri seviyede kullanılmakta olacak. Tam bu sıra da veri işleme, veri toplama, veri analizi gibi bir çok özel alan oluşturularak yeni düzen şekillendirilecektir.

Öncelikle veri nedir, veri nasıl işlenip nasıl stratejik bir silaha dönüştürülecek birlikte öğreneceğiz. Yeni dünya düzeni: Veri ( data ) olarak süreci basite alabiliriz ama karışılacağımız tehlike hiç bu kadar kolay olacak.

Veri nedir?

Ham gerçek bilgi parçacığına Veri ( data ) denir. Veriler en doğru şekilde elde edilmek için belli bir süreç takip edilir.

  • ölçüm,
  • sayım,
  • deney,
  • gözlem
  • araştırma

Veri Türleri ise;

  • Nicel Veriler: Ölçüm veya sayım yoluyla toplanan ve sayısal bir değer bildiren veriler olarak tanımlanmaktadır. Ölçüm ve sayım yolu verilerin bildirilmesi sürecinde veri data işlemleri gerçekleşir.
  • Nitel Veriler: Sayısal bir değer bildirmeyen veriler ise bu tanımlama içinde yer almaktadır.

Hayatımız da verinin önemi

İnsanların sosyal medya aracılığı ile kullandıkları uygulamalar ile bu sürece dahil edilmektedirler. Sosyal medya uygulamalarında kişiye özel veriler biriktirilir, işlenir ve depolanır. İşlemler kişilerin gerçek hayatlarına büyük etkiler sağlayacaktır. Gerçek verilerin işlenmesi yeni dünya düzenin de ciddi sonuçlar doğuracaktır.

İnternet üzerinden işlenen bütün işlemlerin kaydedildiğini bildiğimiz zaman durumun ne kadar ciddi olduğunu da görebiliriz. Kişiye özel verilerin işlendiği bir düzende kişinin bütün hareketleri hesaplanarak kişiye uygun reklam, ülkenin seçim süreci, karar verme konusunda bilinç altına yönelik argümanlar kullanılarak kişiler yönlendirilir.Yeni dünya düzeni: Veri ( data )

Verilerin işlenmesi tehlikeli mi?

Belli noktalar tarafından depolanmış verilerin yeniden işlenerek kullanılması hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak yanlış kullanılmak istendiğinde büyük bir yıkım oluşabilir. Düşünsenize biri sizin yerinize karar veriyor siz sadece evet demek zorunda kalıyorsunuz.

Bir şey almak istediğiniz de düşünmeniz bile yetecek. Akıllı yapay zeka ile birlikte işlenmiş veriler şip şak her şeyi karşımıza çıkaracaktır.

Yeni bir silah sistemi: Veri kullanımı

Ülke seçimlerinde seçilecek bireylerin veriler aracılığı ile yeniden kurgulanması, birilerinin istediği adayların seçilmesini sağlamak gibi bir çok tehlikeli işler yapılabilir.

Ülke de kaos oluşturmak, ülkenin geleceğini belirleyecek konuları yeniden düzenlemek, halkı galeyana getirmek gibi bir çok konu da silah olarak kullanılabilir.

Bakalım bizler bu verilerde nerede olacağız.

Gelişen dünya düzeninde verinin ne kadar önemli olduğunu gördük peki biz bu süreçte nerede olacağız. Troller ordusu kurup var olan sistemleri korumaya mı çalışacağız, yoksa bizlerde bu savaşta yerimizi alıp savaşa dahil mi olacağız?

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 Yorumlar

Twitter 2020 Türkiye raporu | Yeni Iğdır -Haber Kanalı 17 Ocak 2021 - 10:41

[…] Twitter 2020 Türkiye raporu olarak sizlere sunduğumuz bu verileri dikkatle incelediğiniz de veri toplama, işleme gibi önemli işlemlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş […]

Cevapla
WhatsApp ve diğer uygulamalar güvenli mi? | Yeni Iğdır -Haber Kanalı 17 Ocak 2021 - 15:03

[…] Verilerin kullanımı ile ilgili olarak bir önceki paylaşımımız da verilerin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu verilerin kullanımı hem ticari olarak büyük bir sermaye sağlayacak hemde siyasi olarak çok büyük bir strateji belirleyecektir. […]

Cevapla
AHmet 18 Ocak 2021 - 07:15

Gelişen dünya düzenin kişisel verilerin toplanması, işlenmesi ve amaçları uğruna kullanılması o kadar önemli her ülkenin bu işe girişip bu süreci kendi boyutunca eline almalı.

Özellikle bizim gibi elinde hiç bir şeyi olmayan ülkeler anca başırırlar. İcraata gelince millet kaymağını yedikten sonra bizler işin içine dahil oluruz.

Bakalım bu veri ile ilgili teknolojik gelişmeleri hangi boyutu ile ele alacağız.

Cevapla
Rant için kesilen ağaçların bedeli ağır olacak. | Yeni Iğdır - Haber Kanalı 24 Ocak 2021 - 12:17

[…] Yeni dünya düzeninde bir çok değişiklik görülmektedir. Teknolojik olarak gelişen dünya da teknoloji insanları yok ederken, insanlar da ormanları ve ağaçları yok ediyor. […]

Cevapla
Öğretmen 28 Ocak 2021 - 06:55

Teknolojik verilerin önemi gerçekten giderek artıyor. Verileri ellerinde bulunduranlarda artık bu işi tekele döktüler.

Cevapla

Yorum Yap